Účastníci Trialogu, pořádaného spolkem Svatopluk, se zaměřili na nadcházející sjezd Sudetoněmeckého landsmannschaftu v Brně, který vnímají jako událost s hlubokým politickým podtextem. Moderátor a poslanec SPD Tomáš Doležal diskusi otevřel otázkou na postoj politiků a veřejnosti k této akci. Další poslanec SPD Josef Nerušil hned v úvodu vyjádřil překvapení nad tím, že politické elity i česká veřejnost projevují o celou věc v podstatě nulový zájem. Podle jeho názoru už dnes nejde o setkání skutečných pamětníků odsunu, ale o demonstraci sil, které se snaží otevírat staré rány.
„Jedná se o čistě politickou deklaraci společenských sil, které se v Brně projeví naprosto otevřeně,“ upozorňuje Nerušil. Podle jeho vnitřního tušení se tyto síly budou snažit rozdmýchávat protičeské a protinárodní nálady.
Předseda České strany národně sociální Michal Klusáček doplnil, že konání sjezdu přímo na českém území považuje za provokaci a zkoušku odolnosti české společnosti. Upozornil, že sudetoněmecké sdružení je politickou nátlakovou skupinou s velkým vlivem v Bavorsku, která podle něj neusiluje o skutečné smíření, ale o prosazování vlastních zájmů.
„Z pohledu morálního je to naprostý cynismus, aby se sudetoněmecká organizace scházela u nás,“ uvedl Klusáček.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLbox PL na Seznam.cz + ParlamentníListy TV
sledujte PL na YouTube + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na GoogleZprávy + ParlamentníListy.cz
sledujte PL na Facebooku


