Nový předseda Senátu se dnes bude radit o cestě na Tchaj-wan

25.02.2020 6:20

Nově zvolený předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se dnes sejde s místopředsedy Senátu a předsedy senátorských klubů, aby s nimi projednal možnou cestu senátorů na Tchaj-wan. Cestu senátorů s podnikatelskou delegací plánoval jeho předchůdce zesnulý Jaroslav Kubera (ODS). Před cestou v lednu varovala čínská ambasáda v Praze. Prezident Miloš Zeman už dříve vyjádřil názor, že tato cesta není v ekonomickém zájmu Česka.

Nový předseda Senátu se dnes bude radit o cestě na Tchaj-wan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Miloš Vystrčil
reklama

Vystrčil po svém zvolení do předsednické funkce minulý týden řekl, že se chce o cestě radit. Podle svých slov se jí nebrání, ale je podle něj potřeba postupovat v zájmu českých občanů. O cestě budou také jednat nejvyšší ústavní činitelé na začátku března.

Čínské velvyslanectví již v lednu poslalo prezidentské kanceláře nesouhlasný dopis. Varovalo v něm před možnými následky cesty bývalého předsedy Kubery na Tchaj-wan. Hrozilo v něm trestem pro Kuberu i české firmy. Vystrčil již dříve řekl, že dopis je mrazivý a zavání vyhrožováním.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

21:07 Toto připravuje EU teď, v době pandemie! Kobza z SPD proti Jourové. A varuje ji: Budete si balit kufry, až lidé pochopí...

ROZHOVOR „Evropa po pandemii už nikdy nebude tou co před ní. Lidé se probudí z hibernace způsobené m…