Nový průzkum vynáší do nebes Babiše. Už prý trhl i komunisty

06.10.2013 12:14

Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce představila nejnovější volební model společnosti TNS Aisa, která pro ni volební průzkumy v letošní kampani provádí. Ten je převratný především pro hnutí ANO Andreje Babiše, které dokázalo předběhnout komunisty a umístilo se na druhém místě. Pokračuje tak ve svém strmém vzestupu.

Nový průzkum vynáší do nebes Babiše. Už prý trhl i komunisty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Setkání pokračovalo debatou moderovanou.

Vítězem voleb by se stala ČSSD s 29 procenty. Za ní se několik stran shromáždilo kolem desetiprocentní hranice a na druhé místo se vůbec poprvé dostalo hnutí ANO Andreje Babiše. Získalo by 13 procent a předběhlo komunisty, kteří drželi dlouhou dobu druhou příčku, ale nyní by získali jen 11 procent.

Na čtvrtém místě by skončila TOP 09 se ziskem 9,5 procenta. Následovala by ODS, která se ustálila kolem osmi až devíti procent, nyní by to bylo 8,5. Dalšími dvěma sněmovními stranami by byly KDU- ČSL a SPOZ, které by získaly 6,5, respektive 5 procent. Těsně pod hranicí, se 4,5 procenty, se pak umístilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Podle analytika společnosti Pavla Vaněčka, kterého Česká televize vyzpovídala, si tři týdny před volbami začíná čím dál více lidí říkat, že půjde k volbám, a klesá procento „nevoličů“, účast odmítajících.

Celý průzkum ZDE

Pokud jde o výsledky jednotlivých stran, tak nejpřekvapivější je od minulých průzkumů pokles komunistů. Naopak hnutí ANO je nejvýraznějším „skokanem“ , a díky tomu předběhlo KSČM a dostalo se na druhé místo.

Oproti minulému průzkumu, konanému před dvěma týdny, si ČSSD svůj výsledek udržela. ANO posílilo o dvě procenta, zatímco komunisté si pohoršili o plných tři a půl. TOP 09 si pohoršila o procento, ODS o půl. KDU- ČSL si dokázala o procento polepšit, stejně tak SPOZ. V těchto případech se však jedná o posuny v řádu několika desetin, které lze vysvětlit statistickou chybou.Okamurův Úsvit se stále drží kolem hranice postupu, byť si nyní o půl procenta pohoršil.

Průzkum se také zabýval například ochotou voličů kroužkovat, a tím pozměnit podobu kandidátních listin. Podle Pavla Vaněčka je k tomuto kroku odhodlána asi polovina dotázaných. Kroužkovat chtějí zejména voliči KDU- ČSL, nejméně ochoty pak jeví sympatizanti ČSSD. Lidé, kteří se ke kroužkování odhodlali, sledují spíše posun svých kandidátů směrem nahoru, než „vykroužkování“ kandidátů na prvních místech.

Analytik Vaněček také pro Českou televizi sdělil, že čeští voliči, byť obvykle naladění spíše skepticky, jsou nyní optimističtí a věří, že po volbách se situace na politické scéně může zlepšit. Největší naděje do voleb prý vkládají voliči SPOZ, ČSSD, ale také ANO.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …