Politolog Oskar Krejčí tvrdí, že mnoho současných politiků se bohužel nesnaží analyzovat situaci a žijí jen z toho, co zažili v minulosti. Pamatují si na studenou válku, dnes v Sýrii vidí střet USA a Ruska a hle, hlásí, že se nám vrací studená válka. Ale tak to podle Krejčího není, protože studenou válku provázel střet ideologií.
„Svět dnes není bipolární a v Rusku i v USA vidíme nadvládu v podstatě stejné směsice liberálně-konzervativní ideologie. Plus rostoucí vlastenectví či nacionalismus. Řečeno jinak, to specifické, co dotvářelo studenou válku, při analogiích pomíjíme, a to podstatné – samotný konflikt mocností – nepokládáme za nutné analyzovat. Jenže při analýze současné situace nalezneme víc společných znaků s britskou politikou vůči Rusku v 19. století a dnešní politikou USA než v případě studené války. Diplomaté a vojáci soupeřících evropských států měli stejné vzdělání, stejnou politickou kulturu, pouze reprezentovali odlišné zájmy – a už tehdy se v Londýně mluvilo o zadržování či zatlačování Ruska,“ vyložil svůj náhled na současnou situaci Krejčí v rozhovoru pro server První zprávy.cz.
Máme prý před sebou století, v němž bude pokračovat fascinující ekonomický růst Číny a budou se dál vyrovnávat vojensko-strategické rovnováhy mezi USA a Ruskem. Předpokládá se, že v Číně poroste HDP o sedm procent, zatímco v USA jen o 3,4 procenta, takže z Číny se dříve či později stane největší ekonomika světa, pokud už jí dnes není. Skutečně se tedy zrodil multipolární svět a Spojené státy se budou muset smířit s tím, že ztratily své výsadní postavení ve světě. Zatím se však ani z projevů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové nezdá, že by si to jeden či druhý kandidát na prezidenta USA připustil.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Krejčí , USA , První zprávy.cz
autor: mp
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
Ve studiu CNN Prima News to vřelo. Bývalý předseda TOP 09 naznačil, že po volbách může pokračovat vl…
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 13:12 Lidé nejsou čísla v Jurečkových tabulkách. Bobošíková představila plán pro důstojné stáří