Nový svět, temný chaos. Oskar Krejčí vysvětlil, proč dát raději ruce pryč od partnerství s USA

16.10.2016 7:17

Svět se mění a bohužel pro nás jako pro spojence Washingtonu se mění tak, že v něm budou Spojené státy hrát jen druhé housle. Pokud se s tím dnes již ustupující mocnost nesmíří a nepřizpůsobí se nové situaci, čeká nás období temného chaosu. Tuto velmi chmurnou vizi světového vývoje vykreslil politolog Oskar Krejčí.

Nový svět, temný chaos. Oskar Krejčí vysvětlil, proč dát raději ruce pryč od partnerství s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí
reklama

Politolog Oskar Krejčí tvrdí, že mnoho současných politiků se bohužel nesnaží analyzovat situaci a žijí jen z toho, co zažili v minulosti. Pamatují si na studenou válku, dnes v Sýrii vidí střet USA a Ruska a hle, hlásí, že se nám vrací studená válka. Ale tak to podle Krejčího není, protože studenou válku provázel střet ideologií.  

„Svět dnes není bipolární a v Rusku i v USA vidíme nadvládu v podstatě stejné směsice liberálně-konzervativní ideologie. Plus rostoucí vlastenectví či nacionalismus. Řečeno jinak, to specifické, co dotvářelo studenou válku, při analogiích pomíjíme, a to podstatné – samotný konflikt mocností – nepokládáme za nutné analyzovat. Jenže při analýze současné situace nalezneme víc společných znaků s britskou politikou vůči Rusku v 19. století a dnešní politikou USA než v případě studené války. Diplomaté a vojáci soupeřících evropských států měli stejné vzdělání, stejnou politickou kulturu, pouze reprezentovali odlišné zájmy – a už tehdy se v Londýně mluvilo o zadržování či zatlačování Ruska,“ vyložil svůj náhled na současnou situaci Krejčí v rozhovoru pro server První zprávy.cz.

Máme prý před sebou století, v němž bude pokračovat fascinující ekonomický růst Číny a budou se dál vyrovnávat vojensko-strategické rovnováhy mezi USA a Ruskem. Předpokládá se, že v Číně poroste HDP o sedm procent, zatímco v USA jen o 3,4 procenta, takže z Číny se dříve či později stane největší ekonomika světa, pokud už jí dnes není. Skutečně se tedy zrodil multipolární svět a Spojené státy se budou muset smířit s tím, že ztratily své výsadní postavení ve světě. Zatím se však ani z projevů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové nezdá, že by si to jeden či druhý kandidát na prezidenta USA připustil.

Celý text najdete zde.

„Podívejte se na současnou prezidentskou kampaň: kandidáti se předhánějí, kdo lépe zajistí vládnoucí postavení USA ve světě. A výsledek dosavadních snah o udržení hegemonie? Hledání bezpečnosti Číny a Ruska v co nejtěsnějším svazku. Teď protikremelská politika Washingtonu a pokus o převrat v Ankaře nově propojují Rusko a Turecko,“ pokračoval ve svém výkladu.

Ve světě podle jeho názoru narůstá chaos a vinu na tom podle Krejčího mají Spojené státy. Začalo to už válkou na Balkáně, pokračovalo zásahy v Afghánistánu i Iráku a završují to intervence v Libyi a současná situace v Sýrii.

Ve prospěch Západu pak prý rozhodně nemluví ani nízká porodnost v jednotlivých zemích. Děti představují budoucnost nějakého kulturního okruhu a u nás se jich rodí moc málo. V arabském světě či v Africe je tomu jinak.

„Tohle není svět, který se vrací do studené války. Je to zcela nový svět. Ale většina západních politiků s ním zachází postaru. Nebo zmateně jako německá kancléřka. Při takovém přístupu nás v lepším případě čeká budoucnost paralelních světů, v němž Západ – tedy i my, Češi a Slováci – nebude dirigentem; bude hrát druhé housle. V horším případě nás čeká narůstání temného chaosu,“ uzavřel varovně Krejčí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

22:20 „ČT slouží palestinským teroristům, zrušme ji!“ Historik sledoval pokřivenou reportáž a šel do otáček

Česká televize porušuje objektivitu, upozorňuje Ivo Cerman. Soudí tak na základě její odvysílané rep…