Nový svět, temný chaos. Oskar Krejčí vysvětlil, proč dát raději ruce pryč od partnerství s USA

16.10.2016 7:17 | Zprávy

Svět se mění a bohužel pro nás jako pro spojence Washingtonu se mění tak, že v něm budou Spojené státy hrát jen druhé housle. Pokud se s tím dnes již ustupující mocnost nesmíří a nepřizpůsobí se nové situaci, čeká nás období temného chaosu. Tuto velmi chmurnou vizi světového vývoje vykreslil politolog Oskar Krejčí.

Nový svět, temný chaos. Oskar Krejčí vysvětlil, proč dát raději ruce pryč od partnerství s USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Politolog Oskar Krejčí tvrdí, že mnoho současných politiků se bohužel nesnaží analyzovat situaci a žijí jen z toho, co zažili v minulosti. Pamatují si na studenou válku, dnes v Sýrii vidí střet USA a Ruska a hle, hlásí, že se nám vrací studená válka. Ale tak to podle Krejčího není, protože studenou válku provázel střet ideologií.  

„Svět dnes není bipolární a v Rusku i v USA vidíme nadvládu v podstatě stejné směsice liberálně-konzervativní ideologie. Plus rostoucí vlastenectví či nacionalismus. Řečeno jinak, to specifické, co dotvářelo studenou válku, při analogiích pomíjíme, a to podstatné – samotný konflikt mocností – nepokládáme za nutné analyzovat. Jenže při analýze současné situace nalezneme víc společných znaků s britskou politikou vůči Rusku v 19. století a dnešní politikou USA než v případě studené války. Diplomaté a vojáci soupeřících evropských států měli stejné vzdělání, stejnou politickou kulturu, pouze reprezentovali odlišné zájmy – a už tehdy se v Londýně mluvilo o zadržování či zatlačování Ruska,“ vyložil svůj náhled na současnou situaci Krejčí v rozhovoru pro server První zprávy.cz.

Máme prý před sebou století, v němž bude pokračovat fascinující ekonomický růst Číny a budou se dál vyrovnávat vojensko-strategické rovnováhy mezi USA a Ruskem. Předpokládá se, že v Číně poroste HDP o sedm procent, zatímco v USA jen o 3,4 procenta, takže z Číny se dříve či později stane největší ekonomika světa, pokud už jí dnes není. Skutečně se tedy zrodil multipolární svět a Spojené státy se budou muset smířit s tím, že ztratily své výsadní postavení ve světě. Zatím se však ani z projevů Donalda Trumpa a Hillary Clintonové nezdá, že by si to jeden či druhý kandidát na prezidenta USA připustil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

EU , Krejčí , USA , První zprávy.cz

autor: mp

Jak se postavíte k výsledku voleb?

Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení

Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …