Novým předsedou Evropské komise byl zvolen Juncker

15.07.2014 14:03

Novým předsedou Evropské komise byl zvolen bývalý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. V tajné volbě ho podpořilo 422 z celkových 751 europoslanců. Juncker byl kandidátem Evropské lidové strany (EPP).

Novým předsedou Evropské komise byl zvolen Juncker
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU

Josého Manuela Barrosa ve funkci šéfa Evropské komise nahradí lucemburský expremiér Jean-Claude Juncker. Při hlasování ho podpořilo 422 europoslanců z celkových 751, přičemž ke zvolení potřeboval nadpoloviční většinu.

Junckerovo zvolení není překvapení, dopředu měl jasnou podporu dvou největších evropských politických uskupení, tedy lidovců, za něž kandidoval, a socialistů. K podpoře se pak připojili i liberálové. Nyní Juncker ještě nemá sestavený tým, až se tak stane, nahradí Barrosovu komisi letos na podzim.

Samotnému hlasování předcházel Junckerův projev, který trval téměř hodinu. Hovořil například o společné evropské měně, která podle něj brání Evropu, evropskou ekonomiku i občany. Za to získal potlesk, ale také výrazný nesouhlas ze strany euroskeptiků.

Do svého programu nový předseda komise zahrnul podporu růstu nebo tvorbu pracovních míst. K růstu podle něj pomohou investice – v následujících třech letech chce Juncker „mobilizovat“ do evropské ekonomiky dodatečných 300 miliard eur (v přepočtu 8,1 bilionu korun). Peníze by měly pocházet jak z veřejných, tak privátních zdrojů. "Silně věřím v sociálně-tržní ekonomiku, tedy prosperitu pro každého," uvedl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pan, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

20:47 Putin, to Putin! Sranda z Nory Fridrichové ve StarDance: Vážná slova

Moderátorka pořadu 168 hodin České televize Nora Fridrichová vypadla ze zábavného pořadu StarDance h…