Novým starostou Prahy 3 je Jiří Ptáček z TOP 09

20.11.2018 21:46

Starostou Prahy 3 se stal Jiří Ptáček (TOP 09), ve funkci vystřídal Alexandera Bellu z ODS. Na ustavujícím jednání dnes Ptáčka zvolilo 20 ze 35 zastupitelů třetí městské části. Nová koalice TOP 09 a STAN, Pirátů a Zelených má v zastupitelstvu většinu 20 hlasů. Zastupitelstvo dnes zvolí také místostarosty a radní podle koaliční dohody, kterou strany podepsaly před začátkem jednání.

Novým starostou Prahy 3 je Jiří Ptáček z TOP 09
Foto: mmkv.cz
Popisek: Budova radnice Prahy 3

Volby v Praze 3 vyhrála Koalice pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) se ziskem 22,2 procenta hlasů a deseti mandátů. TOP 09 a STAN získaly ve volbách 21,1 procenta hlasů a devět zastupitelů, Piráti mají osm mandátů a Zelení a nezávislí tři zastupitele. Uspělo ještě hnutí ANO, které získalo pět zastupitelů. Strany, které skončily v opozici, nového starostu ve volbě nepodpořily.

„Od nynějška jsem zaměstnancem 75 000 obyvatel naší městské části a vnímám to jako velkou úlohu a závazek,“ uvedl Ptáček po zvolení. Dosavadní starosta Bellu navrhl na post starosty Tomáše Mikesku (STAN) a Petr Venhoda (ANO) lídra Zelených Ondřeje Ruta. Oba nominaci odmítli.

Bellu před volbou uvedl, že se v některých věcech s novou koalicí shodne, ale považuje ji za vnitřně nesourodou. Novému starostovi vytkl, že mu scházejí vize, konkrétní návrhy i zkušenosti. Zástupci Koalice pro Prahu 3 kladli Ptáčkovi před zvolením zhruba čtyři hodiny otázky, poté jeden ze zastupitelů nové koalice navrhl ukončení rozpravy.

Na začátek jednání se dostavila skupina lidí vybavená transparenty s hesly parodujícími program Zelených a narážejícími na to, že podle kritiků strana brání tvorbě parkovacích míst a přispívá ke komplikování dopravní situace ve městě. Skupina chvílemi v sále pokřikovala a rušila jednání. Minulý týden se podobné plakáty objevily po celé Praze 3, zástupci Zelených se od nich distancovali, označili je za antikampaň a zajistili jejich odstranění.

Strany nové koalice před jednáním podepsaly koaliční smlouvu, která obsahuje asi 150 programových bodů. Koalice se podle ní zaměří například na rekonstrukci ulic a náměstí, prosazení vedení trasy metra D na Žižkov, investice do bytového fondu a školských zařízení, lepší podmínky pro cyklisty a chodce či lepší kontrolu veřejného pořádku. Radnice by pod novým vedením měla také lépe informovat občany a umožnit jim přístup ke všem důležitým dokumentům, stejně jako možnost vyjadřovat se k připravovaným projektům.

Po říjnových komunálních volbách začaly TOP 09 a STAN jednat jak s Piráty a Zelenými, tak s Koalicí pro Prahu 3 (ODS, KDU-ČSL, Svobodní) a jejím lídrem, dosavadním starostou Bellu. Nakonec strany vítěze voleb obešly.

Devětatřicetiletý starosta Ptáček se v Praze 3 narodil a celý život v ní žije. Zastupitelem je poprvé, působil v několika radničních komisích a zapojoval se do projektů městské části. Působil také jako vydavatel periodika Kauza3. Živí se jako podnikatel v informačních technologiích.

Praha 3 má zhruba 75 000 obyvatel. Spadají pod ni Žižkov a části Vinohrad, Vysočan a Strašnic.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

14:23 VIDEO Ruský agente, rozkryj se! Český herec si udělal „p*del“ z BIS. A co se mu nestalo...

BIS nedávno ve Sněmovně oznámila, že rozbila a rozkryla síť ruských agentů FSB. Plukovník Koudelka o…