Novým starostou Vsetína je lidovec Jiří Růžička, nahradil Čunka

21.04.2017 6:28

Novým starostou Vsetína se stal devětatřicetiletý Jiří Růžička (KDU-ČSL). Nahradil Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který rezignoval minulý týden. Růžička byl jediným kandidátem na starostu, hlasovalo pro něj 17 z 18 přítomných zastupitelů. Vsetín vede menšinová koalice lidovců a hnutí ANO a STAN, v jednadvacetičlenném zastupitelstvu má jen deset křesel, připomíná ČTK.

Novým starostou Vsetína je lidovec Jiří Růžička, nahradil Čunka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Čunek

V opozici je ČSSD, Koalice pro otevřený Vsetín (KOV), ODS, komunisté a TOP 09. Růžička od roku 2004 působil jako ředitel obecně prospěšné společnosti Elim Vsetín poskytující sociální služby, vede také Potravinovou banku ve Zlínském kraji. „Tyto aktivity hodlám v nejbližší době opustit. Pozice starosty je opravdu na celý úvazek," řekl dnes Růžička. Na dnešním zastupitelstvu nejdříve složil slib zastupitele, nahradil tak Čunka, který minulý týden rezignoval také na funkci zastupitele.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Růžička získal podporu napříč politickým spektrem, hlasovali pro něj všichni přítomní zastupitelé, pouze on se zdržel hlasování. Zastupitelka Taťána Valentová Nersesjan (ČSSD), která byla dříve krajskou radní zodpovědnou za sociální oblast, vyzdvihla jejich dřívější spolupráci. Stejně se vyjádřila Iveta Táborská z ODS. „Známe jeho práci, myslíme si, že to bude dobrá volba pro Vsetín," uvedla Táborská.

Nový starosta se nyní podle svých slov nejdříve seznámí s chodem úřadu i rozpracovanými projekty. Za největší priority považuje změnu prostoru kolem nádraží a městského úřadu.

Čunek svou rezignaci avizoval již loni po úspěchu v krajských volbách

Čunek byl v roce 2014 coby lídr vítězných lidovců zvolen starostou až na třetí pokus, hlasovalo pro něj 16 z 21 přítomných zastupitelů. Zvolení starosty a rady tehdy umožnila dohoda s KOV, kterou tvoří Strana zelených, Piráti a občanské sdružení Vsetínské fórum.

Čunek svou rezignaci avizoval již loni po úspěchu v krajských volbách, které lidovci vyhráli a Čunek se stal hejtmanem. Je také senátorem za Vsetínsko. Navíc nevyloučil, že se na květnovém sjezdu strany bude ucházet o křeslo předsedy celostátní KDU-ČSL. Odstoupení z funkce starosty však odkládal, odůvodňoval to také komplikací velkého projektu úpravy prostoru před vsetínským nádražím.

Minulý týden v úterý bylo jednání zastupitelstva přerušeno a ve čtvrtek se měli zastupitelé sejít znovu a zvolit nového starostu. Přišlo jich však jen šest a zastupitelstvo proto nebylo usnášeníschopné. Někteří opoziční zastupitelé kritizovali způsob přerušení úterního jednání a avizovali, že se čtvrtečního jednání nezúčastní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

11:15 Ajaj. Ani Zdeněk Svěrák nepomohl. Generál Pavel nikoho nezajímá. Průšvíh před zraky všech

Generál Pavel, o kterém se mluví jako o možném nástupci Miloše Zemana, už více než rok točí videa pr…