O Šumavě by měl rozhodovat expert. Stráský je neznalý turista

03.04.2011 10:51

Renomovaný vědec Josef Fanta kritizuje postoj současného šéfa Národního parku Šumava Jana Stráského, který chce bojovat s kůrovcem i v nejvíce chráněných oblastech území. Je to prý pomýlený turista, nebo bude profitovat z lobby těžařských firem.

O Šumavě by měl rozhodovat expert. Stráský je neznalý turista

"Myslím, že pan Stráský zadělal na mezinárodní ostudu," řekl Fanta serveru Aktuálně.cz. Stráský chce totiž do prvních zón parku pustit dřevorubce, což je naprosté evropské unikum. "Park je zřízen proto, aby se v něm příroda chránila. Když jsem ale slyšel starší Stráského vyjádření, že se s přírodou musí bojovat, tak to se vracíme do 19. století."

Parku by místo Stráského měl šéfovat fundovaný odborník. Myslím, že na jeho místo měl přijít ekologicky vzdělaný odborník, nikoliv turista, který má k těmto záležitostem daleko a mnoho věcí nejspíš nechápe," podotkl Fanta.

Zásahy proti kůrovci by se podle něj měly vést v okolních oblastech, v nejcennějších by se pak měla podporovat výsadba jiných stromů, aby se narušila stará smrková monokultura, na které si kůrovec s oblibou pochutná.

Stráský by podle Fanty měl začít respektovat status národního parku. Tam se lidé chodí na přírodu dívat, ne ji manipulovat. "Jestli má pan Stráský nějaké spojení s dřevařskými firmami, s developery, to nevím," naznačil vědec možné zákulisní důvody. "Samozřejmě si dovedu představit, že se dřevařské firmy a developeři už už třesou, aby to na Šumavě dopadlo."

Čtěte:

Člověk jako Stráský nemůže chránit přírodu, křičí ekologové

Liška (SZ): Nový ředitel NP Šumava Jan Stráský - další kalamita pro Šumavu

Stráský neví, co s minitendry pro šumavské dřevorubce. Možná je zruší

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: parTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

18:30 Rozpočet schválen. Ale Babiš koalici vypekl

Poslanecká sněmovna schválila státní rozpočet na příští rok. Sociální sítě jsou ale asi více plné in…