O čtyři poslance jsme unikli katastrofě. Ale jinak moc důvodů k jásotu není. Velký rozbor německých voleb od Mariana Kechlibara

02.10.2021 18:30 | Zprávy

Matematik a publicista Marian Kechlibar, znalec německého světa, píše o proběhnuvších volbách v Německu. Kdo je vítěz a kdo poražený? A co budou výsledky znamenat pro Českou republiku? Socialisté se můžou radovat. Zelení čekali víc. A strana Merkelové utrpěla zdrcující porážku. Vládnout údajně bude nakonec nejspíše „semaforová“ koalice.

O čtyři poslance jsme unikli katastrofě. Ale jinak moc důvodů k jásotu není. Velký rozbor německých voleb od Mariana Kechlibara
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

„Takže, i když výsledky jsou celkově značně smíšené, sluší se začít tou nejlepší zprávou: byli jsme ušetřeni rudo-rudo-zelené koalice (RRG), i když jen těsně. Velmi, velmi těsně, o pouhých pět poslanců, nebo snad dokonce jen o čtyři,“ píše na úvod Kechlibar pozitivně.

Ještě pozitivnější by ale podle Kechlibara bylo, kdyby se krajně levicová Die Linke do Spolkového sněmu vůbec nedostala. „Získala jen 4,9 procenta a nepřekonala tak pětiprocentní hranici pro vstup do parlamentních lavic. Bohužel Linke nakonec zachránilo jiné ustanovení německého volebního zákona, které má posilovat vliv regionálně významných stran. Strany, které získají aspoň tři ‚přímé mandáty‘ (Direktmandate) z celkem 299, mají právo na proporční zastoupení ve sněmu, i když nedosáhly pěti procent hlasů,“ vysvětluje publicista.

Kechlibar považoval za důležité napsat o bavorském pravicovém uskupení, které prý začíná dělat vrásky bavorské tradiční CSU. „‘Svobodní voliči‘ jsou svým charakterem poněkud neněmeckou stranou, jejich cílem je decentralizace, posílení pravomocí na lokální úrovni a zavádění přímé demokracie; od posledních zemských voleb sedí v bavorské vládě spolu se silnější CSU. Do Spolkového sněmu se nedostali, ale získali 2,4 procenta celostátně a 7,5 procenta v Bavorsku, tedy zhruba čtvrtinu toho, co samotná CSU.“

Vládní CDU/CSU utržila, po odchodu věčné kancléřky Merkelové, ve volbách dle Kechlibara nejhorší výsledek v poválečné historii Německa a skutečně významně ztratila vliv na mladou generaci. Voličů do 30 let jí prý volilo jen 11 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

20:45 Holec dohrává Partii: Lipavský je ten nejodpornější. Ale taky packal

Komentátor Petr Holec se vyjádřil k nedělní Partii na CNN Prima News, kde se střetl ministr zahranič…