O dotaci rozhoduje, jak rychle kliknete myší. Liberecký hejtman vyráží do boje proti ministryni, tak ho pozvali do Interview

13.05.2021 22:15

Liberecký kraj podal na Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Tvrdí, že o miliardových dotacích se minulý týden rozhodovalo „rychlostí kliknutí počítačovou myší“. Podle hejtmana tohoto kraje Martina Půty (SLK) se tak neděje poprvé. Podle jeho slov byly dokonce použity softwarové roboty. V pořadu Interview ČT24 uvedl, že nebylo ani možné podání prvních žádostí časově seřadit tak, jak resort pro místní rozvoj učinil.

O dotaci rozhoduje, jak rychle kliknete myší. Liberecký hejtman vyráží do boje proti ministryni, tak ho pozvali do Interview
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK)

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. „Rychlost ohledně přihlášení projektu byla v podstatě jediné měřitelné kritérium, které bude řadit žádosti za sebou,“ připomínal proces úvodem hejtman Martin Půta.

Podrobně popsal, jak tento systém funguje. „Všechna další kritéria jsou v kolonce ‚buď, anebo‘. Buď doložíte, že jste zdravotnické zařízení, doložíte výpis z obchodního rejstříku. Nebo v případě, že žádáte o financování přístroje, doložíte, že jej schválila přístrojová komise resortu zdravotnictví,“ přiblížil, že žádost čítá další dvě desítky podobných bodů, které je třeba splňovat.

Pokud se všechny tyto podmínky žádosti splní, pak podle něj prioritně rozhoduje zmíněná rychlost jejich přihlášení. „Poté žádosti, které vyhoví těmto všem kritériím, budou seřazeny právě podle rychlosti. Podle dostupných zdrojů bylo 7,9 miliardy vyčerpáno za 1,7 vteřiny,“ zmínil, že uspěl tedy pouze ten, kdo „rychle klikl“.

Ministerstvo pro místní rozvoj jednoznačně tvrdí, že nikdo zatím nemůže vědět, zda uspěl, nebo neuspěl, jelikož se projekty zatím pouze seřadily do pořadí, ve kterém přišly.

Sám Půta připustil, že si nejsou nyní jistí tím, že by se svou žádostí neuspěli, jde podle něj především o princip: „Tento princip je jednoduchý: o tom, kdo dostane evropské dotace na posílení zdravotnictví, nemůže rozhodovat klikání,“ uvedl s tím, že rozhoduje rychlost, protože ve výzvě je jasně uvedeno, že věcně se projekty nehodnotí.

Jedním dechem doplnil, že nejspíše ani nešlo o „klikání“, ale o „roboty“. „Je dost možné, že některé firmy a nemocnice použily tzv. softwarové roboty, které jsou podle našeho názoru v rozporu s výzvou tak, jak byla vyhlášena,“ pokračoval Půta v kritice systému fondu REACT-EU.

Upozornil i na to, že v podstatě nelze specifikovat přesně časové pořadí, jak po sobě byly první žádosti podány. „Dnes potvrdil Michal Bláha z Hlídače státu, že měřená odezva toho serveru je kolem pěti vteřin. Je tedy otázka, jak umí správce toho serveru dokázat, v jakou chvíli byly jednotlivé žádosti podány,“ uvedl hejtman.

Vadí mu, že kraje nemohly ovlivnit systém soutěže a zasáhnout do toho, jak tento systém bude fungovat a jaká kritéria budou použita. „Asociace krajů nedostala prostor ty podmínky schvalovat. Byli jsme jen připomínkovým místem,“ podotkl.

Není to však poprvé, kdy právě rychlost vystupuje jako jediné kritérium při přihlašování žádostí. „Případů, kdy byla rychlost použita, je více. Například u výzvy v roce 2018, kdy se rozdělovaly miliardy na silnice, to byl použit úplně stejný princip,“ dal za příklad.

Většina žadatelů se tak na podobnou situaci díky těmto minulým zkušenostem připravila. „Většina krajů a žadatelů pochopila, že to jediné kritérium je rychlost,“ řekl. Hlasitě proti tomuto postupu protestovat je však donutilo až rozhodování o finančním posílení zdravotnictví po náporu koronaviru.

Náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád uvedl, že hodnocení přihlášených projektů stále ještě nezačalo, a nikdo tak v tuto chvíli nemůže vědět, zda uspěl, nebo ne. Podle Semoráda budou u projektů úřady posuzovat na 23 kritérií, až poté bude rozhodujícím faktorem rychlost podání žádosti.

Hejtman Půta si však trvá na svém, že to není pravda, a jasná kritéria určena nebyla. Liberecký kraj tak žádá zrušení výzev a jejich nové vypsání s jasnými kritérii hodnocení. „Jsme jinak připraveni se obrátit na soud a rozdělování peněz z programu zablokovat,“ doplnil.

Kritiku Libereckého kraje dnes odmítl také předseda vlády Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. „Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny,“ uvedl.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velké výročí havlovské zahraniční politiky. Německý prezident nadšeně přikyvoval

8:30 Velké výročí havlovské zahraniční politiky. Německý prezident nadšeně přikyvoval

Právě před 25 lety se v centru Prahy odehrávaly velké policejní manévry. Přijel německý kancléř Helm…