O poslanecké imunitě by měli rozhodnout občané v referendu, domnívá se starosta Vítkova

17.10.2013 8:31 | Zprávy

Vítkov se smutně proslavil především v souvislosti s brutálním rasistickým útokem. A nejen o situaci s nepřizpůsobivými ve městě, ale i o budoucnosti zdejšího školství či o plánované rekonstrukci silnice, která zajistí plynulé napojení místních lidí na Opavu a dálnici, jsme hovořili se starostou Pavlem Smolkou (Sdruž. nezáv. kand.).

O poslanecké imunitě by měli rozhodnout občané v referendu, domnívá se starosta Vítkova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jestli se situace nezlepší, Romové se prý budou zbavovat hromadně českého občanství

Pane starosto, hlavním tématem v kraji je již několik dní situace kolem uzavření Dolu Paskov. Jak se na celý problém díváte vy osobně? Jaké byste preferoval řešení? A do jaké míry se dotkne i obyvatel Vítkova?

K situaci kolem dolu Paskov se nebudu vyjadřovat, protože tuto problematiku znám pouze z médií a nemám žádné další informace, na základě kterých bych si vytvořil svůj názor. Občanů města by se tato záležitost neměla přímo dotknout.

Vítkov se smutně proslavil především v souvislosti s brutálním rasistickým útokem, kdy žháři zapálili dům, kde bydlela romská rodina a malá dvouletá romská holčička, jež si nyní následky ponese celý život. Před dvěma měsíci proběhla ve městě demonstrace extremistů, které se účastnilo i přes dvě stě občanů, před týdnem zase mítink DSSS. Byť se vážnější střety při shromáždění neobjevily, neobáváte se ve městě eskalace problémů mezi majoritou a minoritou? A především, jak se snažíte problémům s nepřizpůsobivými předcházet?

Naše město je, bohužel, často spojováno s rasistickým útokem na romskou rodinu. Tady je nutno říct, že žádný z pachatelů nepocházel z Vítkova. Takže rasismus v této podobě byl do našeho města importován. Osobně jsem velice rád, že obě akce, které byly ve Vítkově pořádány, proběhly bez střetů a jiných incidentů. Musím přiznat, že mě překvapila docela vysoká účast občanů města na akci 3. 8. Tím tito občané dali najevo, že také vnímají určité problémy v našem městě, které nejsou, z jejich pohledu, adekvátně řešeny. Zřejmě největší aktuální problém je s místní ubytovnou, ve které provozovatel ubytovává mnohem více lidí, než je povolená kapacita. Když jsme se s tímto problémem setkali a snažili jsme ho řešit, tak jsme si na vlastní kůži zkusili, jak v naší republice funguje, či spíše nefunguje, vymahatelnost práva a zákonů. To ani nemluvím o tom, že ze státních prostředků jsou hrazeny mnohdy vysoce přemrštěné náklady na bydlení.

A jak se snažíme problémům s nepřizpůsobivými občany předcházet? Tak, jak nám to dovoluje či umožňuje zákon. A tady musím říct, že stát nám mnoho nástrojů do rukou nedává. Určitě bych uvítal návrat veřejné služby, v původní podobě, tedy pokud je někdo delší dobu na úřadu práce a aktivně se nesnaží shánět si práci, tak by se mu snížila finanční podpora. Pokud by chtěl získat nějaké finanční prostředky, tak by se musel aktivně zapojit do práce pro město či jiné organizace (školské, zdravotnické apod.). Také bych uvítal razantnější řešení přestupků v oblasti majetkové. Konkrétně mám na mysli to, že pokud je někdo pouze obviněn, že ukradl miliony, tak hned je v médiích, zejména pokud jde o známou osobnost. Pokud ale někdo je několikrát pravomocným rozhodnutím uznán vinným z drobných krádeží, tak jeho jméno nesmí nikdo zveřejnit. To je přece zcela absurdní. Podle většiny občanů je krádež krádeží, ať se jedná o miliony nebo láhev alkoholu či kanalizační poklop. Proč jsou drobní zloději chráněni anonymitou? Pro mnohé by jistě bylo větším trestem zveřejnění jejich jména poté, co jim byl čin prokázán, než udělení pokuty, kterou mnohdy nikdy nezaplatí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Děčíně tlačili do dětí transgender. A přišlo se na to. Je zle

4:44 V Děčíně tlačili do dětí transgender. A přišlo se na to. Je zle

Mají mít města a rodiče právo kontrolovat, co se učí ve školách? Tuto otázku budou řešit v Děčíně, k…