O předání lesních pozemků Polsku se bude dnes diskutovat v Chrastavě

17.12.2015 6:27

Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) a starostové Chrastavy, Bulovky a Horní Řasnice budou dnes jednat v Chrastavě s náměstkyní ministra vnitra Janou Vildumetzovou o vypořádání více než 50 let starého územního dluhu vůči Polsku. Ministerstvo nově navrhuje vydat Polsku dalších 72 hektarů českého území v Libereckém kraji. Celkem by se tak mělo jednat v kraji o 106 hektarů. Dotčené obce i kraj jsou však kategoricky proti, za nejlevnější a nejpřijatelnější považují finanční narovnání.

O předání lesních pozemků Polsku se bude dnes diskutovat v Chrastavě
Foto: Jan Duchek
Popisek: Česko-německé pomezí na Šumavě
reklama

Nároky Polska vznikly jako důsledek sporu o Těšínsko, který se mezi Československem a Polskem vedl od rozpadu Rakousko-Uherska v roce 1918. Mezistátní smlouva byla podepsána v roce 1958, kdy se s konečnou platností vytyčily státní hranice. Hranice se zkrátila o 80 kilometrů a na 85 místech se pozemky českých majitelů ocitly na polské straně nebo naopak. Přestože se uskutečnilo územní narovnání, Polsko spočítalo, že přišlo o 368 hektarů.

Na vypořádání nároků se v roce 1992 dohodli tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Krzysztof Skubiszewski. Ministerstvo vnitra řeší otázku vypořádání opakovaně. V roce 2008 se v Libereckém kraji jednalo o 43 hektarech území, později se návrh rozšířil na 92 hektarů. Znovu se o kompenzacích jednalo v roce 2011. Další návrh ministerstva se objevil letos na jaře, kdy šlo o 49 hektarů, nyní se požadavek zvýšil o další desítky hektarů. Většinou jde o lesní pozemky ve správě Lesů ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…