O slovenských volbách se napsalo ledacos. Zde jsou rozebrána tvrdá čísla

18.03.2016 11:49

Josef Šlerka se na webu DataBoutique.cz věnoval slovenským parlamentním volbám. „Podíval jsem se na slovenské volby ještě jednou, tentokrát ale na jejich výsledky. Zejména z pohledu toho, jak moc jsou v souladu nebo nesouladu s výsledky mého předchozího šetření,“ uvedl Šlerka.

O slovenských volbách se napsalo ledacos. Zde jsou rozebrána tvrdá čísla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slovensko

„Když se podíváme na rozpětí výsledků voleb ve volebních obvodech, kde bylo více než 5000 voličů u volební urny (jedná se o 80 míst), na první pohled je vidět, že existují strany, které zaznamenaly extrémní rozdíly v úspěšnosti v jednotlivých obvodech, jako např. Smer, SaS a Most-Híd. Naopak jsou tu strany, jejichž úspěch vypadá rozložený poněkud rovnoměrněji, např. Naše Slovensko a Sme rodina,“ popsal Šlerka.

Podle něj je následně patrná silná korelace Smeru a SNS a o něco slabší korelace trojice Smer, SNS a Naše Slovensko. Patrná je, jak tvrdí, také slabší korelace mezi trojúhelníkem Siet, OĽaNO a SaS. „Stranou, která koreluje negativně se stranami Smer, SNS a Naše Slovensko, je ‚maďarský‘ HíD-Most,“ poznamenává.

Původní text ZDE.

„Blízkost voličů Smeru, SNS a Kotlebova Našeho Slovenska naznačuje celá řada faktorů, včetně přepočtů přesunů mezi stranami, tak jak je počítal Michal Škop pomocí ekologické inference, nebo přímo výsledky dotazníkového šetření voličů, které provedla agentura Median,“ podotkl Šlerka. 

Všímá si také toho, že ĽSNS, Smer a SNS k sobě mají z pohledu voličů blízko, na rozdíl od opozičního bloku vpravo. „Zde se může vynořit otázka, proč Fico za této konfigurace ztratil hlasy právě ve prospěch SNS a ĽSNS. Odpověď může být banální, část voličů mu jednoduše přestala věřit,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé

11:59 Pražská demonstrace, jakou svět neviděl. Přitomní byli dva lidé

Nově vzniklý spolek ZHOTOVEN, o kterém jsme Vás již informovali, a který je zřejmě napojen na franco…