O správnosti politiky má rozhodovat občan. Ne policie, čertil se v televizi Fiala

12. 2. 2014 19:21

Občanští demokraté se ve středu postavili za svého bývalého předsedu Petra Nečase, který byl v úterý obviněn z podplácení. „Nelze kriminalizovat politiku,“ odůvodnil postoj ODS její předseda Petr Fiala ve večerním pořadu Interview Daniely Drtinové na ČT 24.

O správnosti politiky má rozhodovat občan. Ne policie, čertil se v televizi Fiala
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čerstvě zvolený předseda ODS Petr Fiala
reklama

Fiala důrazně odmítl vysvětlení vrchního státního zastupitelství, podle kterého byl Nečas obviněn v rámci celospolečenského zájmu. „Dochází ke kriminalizaci politického jednání, které je zcela běžné i v ostatních demokratických systémech,“ myslí si.

Z celého obvinění je prý zneklidněný i jako občan. Je totiž toho názoru, že pokud se zkriminalizuje politika, hrozí nebezpečné následky pro každého, neboť mezi politiky zavládne strach pro jakékoliv politické rozhodnutí.

Obviněním se otázky nekladou

„Nelze obviněním klást otázky,“ zdůraznil a uvedl názorný příklad: „Pití piva škodí zdraví. Kdyby pan Šlachta proto obvinil výrobce piva, že vyrábí zdraví škodlivý nápoj, a čekal na vyjádření soudu, zda mu tuto domněnku potvrdí, je to přece taky nesmysl.“

Takzvaná kauza trafik, kvůli které si Nečas vysloužil obvinění, se prý nezamlouvá ani Fialovi. Jenže je toho názoru, že o špatnosti či správnosti politiky by měl rozhodovat jen a pouze občan, nikoli policie. „Trafiky se mi nelíbí a nelíbí se ani občanům, což nám ostatně dali v uplynulých volbách jasně najevo. Ale policie by do toho zasahovat neměla,“ prohlásil.

Vytkl také orgánům činným v trestním řízení, že do dneška se veřejnost nedozvěděla odpovědi na otázky z června minulého roku, kdy padla vláda. „Komu patřilo nalezené zlato? A komu peníze?“ pokrčil Fiala rameny s tím, že místo politických obvinění by se policie měla zaměřit na jejich konečné zodpovězení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

19:51 Ruský pohled na kauzu Koněv: I u nás víme, že s památníky to může být složité. Ale plánovat kvůli tomu vraždu tří starostů?

Agent s ricinem. Podle českých médií to je čtyřiatřicetiletý ředitel Ruského střediska vědy a kultur…