O svých plánech v jaderné energetice bude Česká republika informovat Koreu

28. 11. 2018 20:15

Premiér Andrej Babiš (ANO) a jihokorejský prezident Mun Če-in se na dnešním jednání v Praze domluvili na informování o plánovaných změnách v české jaderné energetice či užší komunikaci ohledně možností zpracování lithia. Babiš po jednání novinářům řekl, že v případě diskutované dostavby českých jaderných elektráren Dukovany a Temelín je důležité, aby dodavatel byl spolehlivý. O Koreji uvedl, že má moderní technologie a prokázala spolehlivost při stavbě elektrárny v Abú Zabí. Uvedl, že země by se měla účastnit případného tendru.

O svých plánech v jaderné energetice bude Česká republika informovat Koreu
Foto: cez.cz
Popisek: Jaderná elektrárna Dukovany
reklama

Mun Če-in, který se v Praze stavil na cestě do Argentiny na summit zemí skupiny G20, Babiše informoval, že Korea má 24 jaderných bloků. „Za 40 let nedošlo k havárii, teď staví nové tři bloky,“ uvedl Babiš s tím, že poslední projekt Jihokorejci odevzdali včas a podle původního rozpočtu.

Loni v prosinci Česko navštívil jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky Pek Un-kju, který se rovněž sešel s Babišem. Podle jihokorejské agentury Jonhap tehdy jednali o možnostech výstavby jaderných bloků v Česku a spolupráci v oblastech hospodářství a průmyslu.

Jihokorejská společnost KHNP je jedním ze šesti zájemců o stavbu nových jaderných bloků v Česku. Kromě ní se o stavbu ucházejí také americká společnost Westinghouse, francouzská EDF, čínská China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a ruský Rosatom. Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová v říjnu uvedla, že KHNP má nyní z těchto šesti zájemců nejlepší reference.

Babiš uvedl, že ve stejném duchu jako dnes s jihokorejským prezidentem jednal o případné účasti při stavbách se zástupci Spojených států či Francie. „Důležitá je zpráva, že Korejská republika má moderní technologii, že to prokázala v Abú Zabí. Když bude soutěž, tak předpokládám, že se jejich dodavatel přihlásí,“ konstatoval Babiš.

Premiér označil Koreu za jednoho z nejbližších partnerů ČR v Asii. „Naše země váže strategické partnerství a my si velice konkrétně vyměnili názory na naši spolupráci,“ uvedl. Diskuse se točila kolem vzájemné obchodní bilance či mezinárodního obchodu obecně. Mun by měl i za ČR na summitu G20 apelovat na světové lídry, aby obchodu nekladli bariéry.

Politici mluvili také o zbrojním průmyslu, kultuře či turistice. „Já navrhl, že bychom mohli udělat takový Erasmus mezi ČR a Koreou,“ uvedl Babiš. Výměna by se mohla týkat vědců a studentů, což by přineslo i vyšší počet cest turistů, míní. Debata se týkala také vztahů na Korejském poloostrově, dodal Babiš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

6:49 Má covid. Ale píše: Nevěřím ani slovo. Vidím čísla. Co to má být?

Odborník na problematiku závislostí, člen ODS a bývalý národní protidrogový koordinátor Jindřich Vob…