O tohle jde ve skutečnosti! Václav Klaus připomněl Rychetskému jeho vlastní činy před dvaceti lety

03.02.2021 17:58

K nejnovějšímu kroku Ústavního soudu, který zrušil některé pasáže volebního zákona, se vyjádřil i exprezident Václav Klaus. Kritikou rozhodně nešetřil. ÚS prý verdiktem rozvrátil politický systém v Česku. „Soudci opustili jakoukoli zdrženlivost a nezbytný konzervativismus. Svou instituci naopak zatáhli do politického boje a stali se jedním z aktivních politických hráčů. To bude mít pro samotný Ústavní soud do budoucna vážné následky a jeho politizace je tímto krokem zpečetěna,“ soudí bývalý prezident. Připomněl i roli Pavla Rychetského před dvaceti lety.

O tohle jde ve skutečnosti! Václav Klaus připomněl Rychetskému jeho vlastní činy před dvaceti lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus
reklama

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10456 lidí

Institut Václava Klause zveřejnil vyjádření exprezidenta k zásahu Ústavního soudu a zrušení některých pasáží volebního zákona. Kritikou institut nešetřil, neboť rozhodnutí prý rozvrátilo politickou situaci v zemi. Vyjádření tohoto kroku bylo rozděleno do sedmi bodů. V prvním bodu IVK připomněl, že návrh skupiny senátorů ležel u Ústavního soudu tři roky a byl projednán až nyní, když už jsou vypsány volby do Poslanecké sněmovny. „K této destabilizaci se Ústavní soud navíc uchýlil v situaci ekonomické a zdravotní krize,“ zdůraznil Klaus.

Dále vyřkl námitku, že dosavadní volební systém je v České republice používán od roku 2002 a do nynějška se pod tímto zákonem konaly patery volby. „Jeho používání je politickou tradicí a Ústavní soud dosud nikdy neshledal jeho rozpor s ústavou,“ napsal Klaus. Připomněl též, že předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský byl v době přijímání tohoto volebního zákona místopředsedou vlády, ministrem spravedlnosti a předsedou legislativní rady. „Byl tudíž spoluautorem oněch paragrafů, které dnes sám označuje jako protiústavní.“

Podle prezidenta Václava Klause je rozhodnutí soudu účelové. „Zásadně ovlivňuje přípravu a průběh nadcházejících voleb a má nestejné dopady na jednotlivé volební subjekty. Ústavním soudem vynucená změna v každém případě přinese slabší vlády, chaotičtější koalice a roztříštěnější politickou scénu,“ myslí si a dodal, že zásah nelze hodnotit jinak než jako aktivistický. Původním posláním Ústavního soudu však prý je ochrana stability demokratického systému. Soud se tedy nyní změnil v destabilizátora systému. „Krátce před volbami znefunkčnil volební systém, aniž existovalo připravené řešení,“ vytkl Václav Klaus.

„Soudci opustili jakoukoli zdrženlivost a nezbytný konzervativismus. Svou instituci naopak zatáhli do politického boje a stali se jedním z aktivních politických hráčů. To bude mít pro samotný Ústavní soud do budoucna vážné následky a jeho politizace je tímto krokem zpečetěna,“ uzavřel kolektiv autorů Institutu Václava Klause.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tle

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…