O vyšetřovatele Čapího hnízda projevila zájem GIBS. Velmi zvláštní, bouří se Sabina Slonková

24. 1. 2019 16:27

O vyšetřovatele Pavla Nevtípila se začala zajímat Generální inspekce bezpečnostních sborů. Server Neovlivní.cz Sabiny Slonkové k tomu dodává, že zájem inspekce působí velmi zvláštně, mírně řečeno, neboť se projevil zrovna ve chvíli, kdy se Nevtípil chystá poslat k soudu kauzu firmy Čapí hnízdo premiéra Andreje Babiše.

O vyšetřovatele Čapího hnízda projevila zájem GIBS. Velmi zvláštní, bouří se Sabina Slonková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna schválila státní rozpočet na rok 2019 s deficitem 40 miliard. Opozice vládě vyčítá, že projídá ekonomický růst a nedělá rezervy na horší časy
reklama

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) prověřuje informace z rozsudku k případu Neograph, který měl na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil. Stejný policista vyšetřuje také dotační podvod při stavbě farmy Čapí hnízdo, v němž čelí obvinění i premiér Andrej Babiš (ANO). Server iROZHLAS.cz dnes uvedl, že na základě rozsudku panují pochybnosti, zda kriminalista vyšetřoval kauzu Neograph nestranně. Nevtípil podle soudkyně pražského vrchního soudu „plnil vůli osob“ spojených s lobbistou Ivo Rittigem. Na inspekci se obrátili kriminalistovi nadřízení z pražské policie, napsala ČTK.

„Generální inspekci bezpečnostních sborů kontaktovala pražská policie po prostudování osvobozujícího rozsudku, který zdejšímu odboru hospodářské kriminality zaslalo Městské státní zastupitelství v Praze k takzvanému založení do spisu,“ řekla serveru mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

V kauze Neograph kvůli tunelování papírny čelil obvinění Vladimír Sitta mladší, společně se svým otcem korunní svědek sledovaného případu předražených jízdenek pražského dopravního podniku, kde je Rittig s dalšími obžalovaný. Sitta po celou tvrdil, že jeho stíhání vzniklo na objednávku právě kvůli jízdenkové kauze, aby znevěrohodnilo jeho svědectví. Vrchní soud v Praze případ Neograph loni pravomocně uzavřel s tím, že Sitta žádný trestný čin se nespáchal. Nejvyšší státní zástupce ale nedávno proti zprošťujícímu rozsudku podal dovolání.

Soudkyně pražského vrchního soudu Kateřina Jonáková v jednací síni a později také v písemném rozsudku zkritizovala Nevtípilovu práci při vyšetřování. Poukázala například na to, jak o něm na odposleších mluvili lidé blízcí Rittigovi. Soudkyně podle serveru iROZHLAS také kritizovala státní zástupkyni Dagmar Máchovou, pod jejímž dozorem Nevtípil pracoval. Ani jeden se podle ní nechoval nestranně.

„S ohledem na určité pasáže rozsudku, ve kterých soudkyně vrchního soudu uvedla směrem k vyšetřovateli poměrně závažná podezření, byl tento rozsudek postoupen Generální inspekci bezpečnostních sborů k prověření. V této souvislosti můžeme ujistit, že Krajské ředitelství policie hlavního města Prahy poskytuje inspekci maximální součinnost,“ dodala Zoulová.

Nevtípilovu věrohodnost veřejně zpochybnil Babiš. „Dostal to na starost ten ‚správný policajt‘, Pavel Nevtípil, který figuroval v kauze, kdy kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph,“ napsal Babiš na Facebook. Premiér své obvinění odmítá, případ považuje za účelový s cílem dostat ho z politiky.

Server Neovlivní.cz Sabiny Slonkové k tomu dodává, že působí přinejmenším zvláštně, když se o vyšetřovatele Nevtípila GIBS zajímá právě v okamžiku, kdy se vyšetřovatel chystá uzavřít vyšetřování kauzy Čapí hnízdo a poslat ji k soudu. V kauze je z dotačního podvodu obviněn mimo jiné i český předseda vlády Andrej Babiš.

„Řekl, že je případ v podstatě hotový. Potřebuje prý doplnit ještě pár drobností a pak navrhne státnímu zástupci, aby všechny – kromě premiérova syna –  obžaloval. Syn stále není k zastižení, tak ho chce řešit samostatně,“ popsal Nevtípilovy plány jeden z jeho kolegů z pražské policie.

Nevtípil ani dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch nechtějí o případu komunikovat s veřejností. GIBS může Nevtípila např. postavit mimo službu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

10:43 „ČT se vydováděla! Lhali, jako když tiskne.“ Svobodná Vitásková se bude bránit

Alena Vitásková byla v listopadu definitivně zproštěna obvinění v kauze solárů. A teď se soudí o odš…