ODS netrvá na školném. Chce poplatky za delší studium a posílit prestiž učitelů

16. 9. 2013 16:24

ODS netrvá na zavedení školného na vysokých školách, dává přednost poplatkům za delší studium. Chce úlevy pro firmy spolupracující se školami a také pro firmy, které umožní práci na částečný úvazek pro rodiče dětí v předškolním věku. Program strany pro oblast vzdělávání dnes novinářům představil exministr školství a lídr pro Jihomoravský kraj Petr Fiala. Strana chce rovněž posílit prestiž učitelů a zavést dlouho připravovaný kariérní řád. Nedostatek míst v mateřských školách chce řešit podporou různých forem předškolního vzdělávání.

ODS netrvá na školném. Chce poplatky za delší studium a posílit prestiž učitelů
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Petr Fiala, exministr školství

"Všichni chceme pro naše děti dobré školy, k tomu nám ale nepomůže žádná další reforma, ani žádné další pokusy. Školy potřebují stabilitu a řád," řekl novinářům Fiala. Podle něj je potřeba nastavit dlouhodobě funkční model státních maturit. Na každého žáka na základních a středních školách by měl jít ze státních prostředků stejný příspěvek bez ohledu na to, v jakém regionu studuje. U vysokých škol chce strana dát důraz na uplatnitelnost absolventů na trhu práce a kvalitu výuky.

"Školné není to nejdůležitější. Chceme revizi poplatků tak, aby nejdřív platili ti, kteří studují dlouho nebo se studiu dostatečně nevěnují," konstatoval Fiala. Poplatky za delší studium platí už nyní. Naopak talentovaní studenti by podle Fialy měli být zvýhodněni. Vláda expremiéra Petra Nečase, ve které působil i Fiala, uvažovala o možném zavedení "zápisného", které by platili všichni studenti vysokých škol.

ODS podporuje výuku angličtiny od 1. třídy základní školy. Plánuje také větší důraz na výuku matematiky a přírodních věd. Na vzdělávání chce ODS v příštím volebním období přidat tři miliardy korun. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

14:43 Otec dvou psů Pospíšil, kolaborant. Po včerejším výroku o „Evropanech" je zatraceně horko

V předvčerejším rozhovoru pro server E15 se redaktor Jaroslav Denemark bavil s Jiřím Pospíšilem, pře…