ODS podpoří zkrácené úvazky pro matky i různé formy hlídání dětí

03.03.2012 15:36

Občanští demokraté hodlají podpořit zkrácené úvazky pro matky dětí či alternativní formy hlídání jejich potomků. Prioritou sociální politiky je prohlubování adresného vyplácení sociálních dávek a přenášení podpory rodin s dětmi do daní. Strana také hodlá bojovat proti zneužívání sociálních dávek. Vyplynulo to z dnešního jednání ideové konference strany v Olomouci. Špičky ODS se zde radí o tématech sociální politiky.

ODS podpoří zkrácené úvazky pro matky i různé formy hlídání dětí
Foto: Martin Kovář
Popisek: Výkonná rada ODS
reklama

Hlavním tématem se dnes stala především podpora rodin. "Klíčovou věcí je umožnit matkám, které chtějí a mají malé děti, aby mohly jít do práce. Tedy zkrácené pracovní úvazky," řekla ČTK místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. "Pro málokterou ženu je možné, aby osm hodin chodila do práce a poté ještě zdárně plnila roli matky. V řadě zemí Evropské unie se ukazuje, že princip jedna židle, ale dva lidé, kteří na ní mohou tu práci dělat, se osvědčil," uvedla Němcová. Podotkla, že je to i v zájmu zaměstnavatele, který do svých zaměstnanců investuje.

Dotovat stavbu školek nechceme, říká Nečas

Podle předsedy ODS a premiéra Petra Nečase by se návrat matek do práce mohl podpořit například slevami na odvodech sociálního pojištění pro zaměstnavatele, který vytvoří pro takové rodiče částečné pracovní úvazky. Němcová podotkla, že například v Holandsku je takových zkrácených úvazků 76 procent, v Česku pouze deset procent.

Podpořit hodlají občanští demokraté také alternativní formu péči o děti, která by zajistila hlídání dětí při návratu matek do práce. "Nejsme zastánci masivního dotování výstavby nových a nových mateřských školek z veřejných rozpočtů," řekl Nečas. Správnou cestou je podle něj rozšířit služby péče o děti od individuálního hlídání přes vytváření různých miniškolek, péči sousedskou až po snazší zřizování malých školek, které by mohly být zřizovány obcemi, firmami nebo neziskovými organizacemi za jednodušších hygienických, prostorových a dalších souvisejících podmínek. 

S ideovými konferencemi začala strana loni

Zástupci strany se dnes na ideové konferenci zavázali, že budou nadále přenášet podpory rodin s dětmi do daňové oblasti. ODS se znovu postavila proti zneužívání sociálních dávek. Zástupci strany upozornili na nutnost vázat výplatu dávek na účel jejího poskytnutí. Zpřísnit chtějí také vazbu sociálních dávek na školní docházku dětí.

Tradici svých ideových konferencí obnovila ODS na podzim loňského roku. Cílem setkání špiček strany jsou centrální témata současné politiky a jejich diskuse s členy strany v regionech. V Olomouci se dnes uskutečnila čtvrtá konference tohoto druhu v pořadí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…