ODS přestala generovat mladé ambiciózní lidi, míní Tošenovský

04.05.2012 7:28

Občanští demokraté prožívají krizi, jejím neklamným příznakem je fakt, že už druhý průzkum voličských preferencí přisoudil nejsilnější pravicové straně až třetí místo za ČSSD a KSČM. Kandidát na prezidenta europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) je však stále přesvědčen, že se strana opět zvedne. Dodává také, že by jako možný prezident volil mírnější rétoriku vůči EU než Václav Klaus a vyjadřuje také přesvědčení, že Češi v EU nejsou za potížisty.

ODS přestala generovat mladé ambiciózní lidi, míní Tošenovský
Foto: Anna Vidiševská
Popisek: Europoslanec Evžen Tošenovský

Europoslanec Evžen Tošenovský (ODS) je jedním ze dvojice mužů, kteří by za občanské demokraty rádi usedli na Hrad po odchodu Václava Klause.  Druhým je senátor Přemysl Sobotka. Ani jeden z mužů nechce říci, v čem je lepším kandidátem na prezidenta, než jeho sok, spíše se zaměřují na popis dnešních problémů. V rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) vysvětluje Evžen Tošenovský, v čem vidí slabiny dnešní ODS a jak se staví k EU.

Náraz pro ODS

„Problém je v tom, že strana přestala generovat nové lidi s ambicemi. Nepřicházeli lidé z radnic, ochabla vnitřní konkurence. A někteří si to vyložili tak, že si mohou užívat víc byznysu než skutečné ideové politiky. Jednotliví lidé to nezvládli a u některých mě to vysloveně překvapilo. … Obecně ale pevně věřím, že ODS si uvědomí, co má dělat a zase se zvedne," zdůrazňuje možný příští prezident.

Tady má Tošenovský na mysli především bývalého pražského primátora Pavla Béma, kterého vždy vnímal jako schopného a pracovitého člověka a aféra odposlechů, která je s ním spojená, představuje velký náraz pro celou ODS. Stranu oslabuje i to, že Petr Nečas musí ve vedení odvádět spoustu práce, neboť se nemůže opřít o prakticky žádného ze svých místopředsedů. Pánové Pavel Drobil a Alexandr Vondra čelí kritice médií kvůli vlastním kauzám a Miroslava Němcová se věnuje spíše práci v parlamentu.

Češi nejsou potížisté

Následně se rozhovor stáčí k tématům, která lze spíše očekávat v rámci předvolební kampaně u příštího prezidenta. Tošenovský např. prohlašuje, že by byl vůči EU mediálně zdrženlivější než Václav Klaus i když i on má k ní výhrady. Je např. přesvědčen, že by Česko nemělo podepisovat pakt o fiskální unii, protože už teď dochází k jeho porušování některými zeměmi, které se k paktu připojily. Zdrženlivý je i v otázce přijetí evropské společné měny. V tuto chvíli by euro rozhodně nedoporučoval, ale může se stát, že se situace v EU zlepší a pak je podle Tošenovského možné, že ho přijmeme.

I navzdory těmto výhradám je však přesvědčen, že Češi v EU nehrají roli věčných potížistů. „My si to říkáme sami a někteří nás takhle účelově nálepkují. Jindy zas tlačili na pilu Poláci a vůbec si neuškodili. My se přece nemusíme chovat s vědomím toho, že jsme menší než Polsko nebo Británie. Máme stejná práva vyjadřovat se k tomu, co se nám líbí a co ne. Jsme stejně hodnotní jako každý jiný stát. Jestli se na nás Sarkozy mračí, je to jeh věc. Dovedete si představit, co by se asi dělo ve Francii, kdyby se šestadvacet zemí rozhodlo, že skončí společná zemědělská politika, což je de facto podpora francouzského zemědělství?“ ptá se v závěru europoslanec.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

13:35 Peterková je v nemocnici. Ohlašovatel hoaxů vypustil totální zlo: Copak, Jani. Že nejsi u flákance? Perník, chlast, co

Analytik Roman Máca z neziskovky Institut pro politiku a společnost se vysmívá bývalé reportérce TV …