ODS se nepodařilo prosadit debatu o jmenování ministra zahraničí

28.06.2018 12:33

Občanským demokratům se dnes nepodařilo zařadit na program sněmovní schůze debatu o okolnostech jmenování nového ministra zahraničí. Jejich snahu zablokovaly vládní kluby hnutí ANO a ČSSD, jak jim to umožňuje jednací řád. ODS ale bude na vysvětlení trvat.

ODS se nepodařilo prosadit debatu o jmenování ministra zahraničí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala

„Před problémem prostě neutečete,“ řekl dnes vládním poslancům předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Prezident Miloš Zeman pověřil řízením diplomacie vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD), který se stal ministrem vnitra. Premiér Andrej Babiš (ANO) přitom stále opakuje, že Hradu doručil jeden seznam navrhovaných kandidátů, na němž u ministerstva zahraničí figuroval nominant ČSSD Miroslav Poche. Zeman ho odmítal hlavně kvůli vstřícným postojům k migraci.

Poslanec ODS Martin Kupka, který zařazení nového bodu na program schůze navrhoval, ale podotkl, že není jasné, jaké jméno u kolonky ministerstva zahraničí stálo. Protože jmenování kabinetu je významný ústavní akt, je podle Kupky nezbytné, aby se Sněmovna dozvěděla od aktérů skutečný stav. Není jasné, zda vláda není založena na lži, zdůraznil Kupka.

Odvolával se přitom na místopředsedu ČSSD Martina Netolického. Server Aktuálně.cz s poukazem na něj a na nejmenované zdroje z Hradu napsal, že Babiš Hamáčka navrhl poté, co Zeman definitivně odmítl jmenovat europoslance Pocheho.

Veto na návrh ODS vznesli jménem klubů ANO a ČSSD místopředseda a následně předseda frakce hnutí Roman Kubíček a Jaroslav Faltýnek. Blíže se k záležitosti nevyjádřili.

Stanjuru, jak uvedl, překvapil postoj poslanců ČSSD. Někteří podle něho kritizovali Zemana za „kreativní výklad Ústavy“. Nyní se k takovému výkladu podle Stanjury přidal i Hamáček, když tvrdí, že byl jeden seznam a jmenování bylo v souladu s Ústavou. „Není to možné. Sociální demokraté nechtějí přiznat barvu,“ zdůraznil šéf frakce ODS.

I dnes Hamáček při svém uvedení na ministerstvo zahraničí řekl, že při jmenování vlády Ústava porušena nebyla. Babiš na dotaz, na základě čeho byl Hamáček řízením Černínského paláce pověřen, neodpověděl s tím, že věc již několikrát komentoval. Ústava stanoví, že prezident na návrh premiéra jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

ODS se bude ptát na okolnosti ustavení Hamáčka do čela Čenínského paláce při dnešních interpelacích. V kladení dotazů bude pokračovat, dokud se od premiéra nedozví, že postup byl ústavní. Podle Stanjury Babiš i Hamáček záměrně mlží. Na tiskové konferenci uvedl, že o svolání mimořádné schůze kvůli sporu ODS žádat nebude.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…