ODS vrátí tři sponzorské dary, které přijala v rozporu se zákonem

8. 4. 2014 22:00

ODS vrátí tři sponzorské dary, jež přijala v rozporu se zákonem, píše server iDnes.cz. Jde o tisícové částky od Mělnického Vtelna a dvou obecních společností z Horního Slavkova a Hořovic. Straně za jejich přijetí hrozí, že přijde o milionové státní příspěvky. Již v pondělí občanští demokraté oznámili, že do dvou týdnů vrátí také milion korun, který loni dostali od dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské dovolené.

ODS vrátí tři sponzorské dary, které přijala v rozporu se zákonem
Foto: red
Popisek: Logo ODS

Politické strany nesmějí přijímat sponzorské dary od obcí ani společností, v nichž mají obce podíl více než deset procent. ODS proto podle místopředsedy Martina Novotného dary neprodleně vrátí zhodnocené o úroky původním dárcům. „Jsme si vědomi toho, že za jejich pozdní navrácení hrozí sankce ze strany finančního úřadu do výše dvojnásobku původní hodnoty vracených darů," řekl serveru místopředseda ODS Martin Novotný.

ODS podle své výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun

Občanští demokraté dostali od Mělnického Vtelna a společnosti Byty-Teplo z Horního Slavkova pět tisíc korun, firma Hořovická teplárenská straně darovala 15.000 korun. Novotný tvrdí, že přijetí darů bylo pochybením manažera. Strana prý chystá další důkladná školení, aby se situace neopakovala. „Věříme, že přijetí těchto darů nebude důvodem pro pozastavení výplaty státního příspěvku na fungování strany," dodal Novotný.

ODS také vrátí milion korun, který v dubnu 2013 dostala od Sabiny Spálovské, nyní Gajarské. Ta je podle médií na mateřské dovolené a nevlastní ani žádnou nemovitost. Spekulovalo se, že skutečným dárcem byl její manžel, který podniká ve výrobě zdravotnických prostředků. Předseda ODS Petr Fiala v pondělí novinářům řekl, že dar splňuje všechny náležitosti. Strana ho ale podle něj vrátí, aby oslabila mediální tlak na dárkyni a odstranila veškeré pochybnosti, které o financování ODS vznikly.

ODS podle své výroční zprávy vybrala loni na darech 78 milionů korun. Nejštědřejším dárcem byl Jiří Kubů z Brna s dvěma a půl miliony korun. Strana loni získala celkem 281 milionů korun, přesto skončila ve ztrátě asi 14,5 milionu korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opozice ohlásila pokus o sestřelení  vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

16:40 Opozice ohlásila pokus o sestřelení vlády, Babiš nakráčel k pultíku: Já se musím smát. Žádný problém není, Piráti lhali

Tiskovou konferenci před jednáním Sněmovny uspořádalo i hnutí ANO. Předseda poslaneckého klubu Jaros…