OSN čelí velkému skandálu. Jde o sexuální zneužívání mladých dívek

02.05.2018 21:51

Organizací spojených národů hýbe skandál sexuálního zneužívání. Příslušníci mírových sborů a další spolupracovníci OSN se měli podílet na desítkách případů znásilňování často velmi mladých dívek.

OSN čelí velkému skandálu. Jde o sexuální zneužívání mladých dívek
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
reklama

Hlavním cílem OSN je podle webu organizace „udržovat mezinárodní mír a bezpečnost“. Po celém světě operují tisíce příslušníků mírových jednotek a humanitární pracovníci, kteří se starají o zlepšení životní situace v místě válečných konfliktů a přírodních katastrof. Jak se ale ukazuje v posledních týdnech, v mnoha případech se obětem vedle pomoci dostává jen dalšího příkoří. Konkrétně se jedná o dívky a ženy, které jsou sexuálně vykořisťovány.

Podle informací AP a dalších mezinárodních zpravodajských agentur a médií eviduje OSN jen za první tři měsíce letošního roku 54 obvinění ze sexuálního zneužívání. Jeho oběťmi se stalo 66 žen a z tohoto počtu jich bylo třináct mladších osmnácti let. Dvě ženy a jedna dívka jsou po vynuceném pohlavním styku těhotné. „Čtrnáct případů se týká příslušníků mírových sborů, přes dvacet případů sexuálního zneužití se týká našich partnerů,“ uvedl mluvčí generálního tajemníka Farhan Haq.

Spolupracovníci OSN, zejména v oblasti Středoafrické republiky a Konga, jsou již v podezření delší dobu. Jak ovšem ukazují zveřejněné údaje, podezření ze sexuálního zneužívání často i velmi mladých dívek se týká i dalších oblastí afrického kontinentu. V jednom případě se terčem sexuálně motivovaného násilí měla stát i jedenáctiletá dívka. Mluvčí generálního tajemníka OSN nicméně odmítá, že by šlo o „standardní chování“.

„Pro OSN pracuje více než 95 000 civilistů a dalších 90 000 přímých spolupracovníků a sexuální vykořisťování a zneužívání rozhodně neodráží chování drtivé většiny z nich. Každé takové obvinění nicméně jde přímo proti hodnotám, které vyznáváme a šíříme prostřednictvím misí po celém světě,“ cituje AP Haqa s tím, že v loňském roce obdržela OSN 138 stížností na sexuální delikty jejích spolupracovníků.

Jak dále Haq uvedl, aktuální statistiky k sexuálnímu zneužívání za první čtvrtletí jsou výrazně vyšší než v roce 2017, byť loni byla zveřejněna čísla až za celých dvanáct měsíců. Vážnou situací se bude ještě tento týden osobně zabývat generální tajemník OSN Antonio Guterres na setkání v Londýně se zástupci 31 agentur OSN a dalších spřízněných organizací. Očekává se, že Guterres vyzve k systémovému řešení a posílení zejména preventivních opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…