OSN posílá pochvalu za likvidaci vepřína v Letech. A přidala i výzvu k chování k dnešním Romům

31.08.2017 19:36

Evropská kancelář Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva považuje rozhodnutí české vlády odkoupit vepřín v Letech u Písku, který stojí v místech protektorátního romského koncentračního tábora, za významný krok k uznání perzekuce Romů. Naléhá na kabinet, aby výkrmnu nechal odstranit co nejdříve. Kancelář to dnes uvedla v prohlášení, které zaslala ČTK. Vyzvala také k odškodnění romských žen za nedobrovolné sterilizace.

OSN posílá pochvalu za likvidaci vepřína v Letech. A přidala i výzvu k chování k dnešním Romům
Foto: David Hora
Popisek: Demonstrace za zbourání vepřínu v Letech.

„Nedávný posun v této věci (rozhodnutí o odkupu) ze strany vlády vítáme jako významný krok k uznání perzekuce Romů s ohledem na nápravu dědictví diskriminace a perzekuce této stigmatizované menšiny,“ uvedla kancelář. Podle ní se snahy o odstranění vepřína a jeho zápachu z pietního místa staly „prvořadým tématem v úsilí o důstojné připomenutí romského holocaustu“. Zástupci OSN uvedli, že by vláda měla farmu koupit a zbourat co nejdřív.

Kabinet před deseti dny rozhodl o tom, že stát od společnosti AGPI velkovýkrmnu odkoupí. Cenu zatím nezveřejnil. Smlouva by se mohla uzavřít v září, chov vepřů by měl skončit do jara. Mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková ČTK už dříve řekla, že po schválení záměru vládou a podpisu kupní smlouvy by měla následovat demolice výkrmny, asanace prostoru, zpracování projektové dokumentace k památníku a jeho realizace. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) řekl, že úprava areálu a vybudování památníku je záležitost dalších let.

Takzvaným cikánským táborem v Letech u Písku od srpna 1942 do května 1943 prošlo 1 308 dospělých Romů i dětí, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Kancelář OSN vybídla dnes také k vyplacení odškodného romským ženám, které podstoupily nedobrovolně sterilizaci. „Úřad OSN pro lidská práva je připraven poskytnout podporu při posuzování případů a hledání nápravných opatření,“ uvedla kancelář v prohlášení.

S podezřením na nucené sterilizace v Česku, a to především romských žen, přišlo v roce 2004 Evropské centrum pro práva Romů (ERRC). Desítky žen se pak přihlásily ombudsmanovi, některé se obrátily i na soudy. Vládní výbor proti mučení navrhl zavést odškodné už v roce 2006. V roce 2009 se za protiprávní zákroky tehdejší kabinet omluvil. Za to, že stát porušoval práva lidí a dosud je neodškodnil, ČR sklízí kritiku od řady mezinárodních organizací.

Návrh na odškodnění protiprávně sterilizovaných předložil před několika roky tehdejší ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Oběti podle záměru mohly dostat 300 000 korun. Netýkalo se to jen romských žen, ale i postižených. Kabinet to před dvěma roky neschválil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…