Obama: Boj proti Islámskému státu vstupuje do nové fáze. Možná příjde i více vojáků

09.11.2014 20:50

Rozhodnutí Spojených států vyslat dalších 1500 vojenských poradců do Iráku představuje začátek nové fáze v boji proti radikálům z Islámskému státu. Uvedl to dnes americký prezident Barack Obama. Zároveň zdůraznil, že tento krok není známkou selhání jeho strategie v regionu.

Obama: Boj proti Islámskému státu vstupuje do nové fáze. Možná příjde i více vojáků
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Barack Obama, 44. prezident USA
reklama

Zvýšení počtu poradců podle prezidenta signalizuje přechod od obranné strategie k útočné. "Namísto pouhé snahy o zastavení postupu IS se nyní nacházíme v pozici, ze které můžeme zahájit útok," řekl Obama v rozhovoru, který dnes odvysílala televize CBS. "Vzdušné údery byly velmi účinné při snižování bojeschopnosti a zpomalování postupu IS. Nyní potřebujeme pozemní jednotky, a to irácké pozemní jednotky, které je (IS) mohou začít tlačit zpátky," dodal.

Bílý dům oznámil rozhodnutí vyslat do Iráku dalších 1500 vojáků v pátek. Doposud v zemi působilo zhruba 1400 amerických vojenských poradců. Podle Obamy se poradci budou i nadále vyhýbat bojovým akcím. Jejich úkolem je trénovat irácké vojáky a pomáhat jim se strategií a logistikou při pozemním boji s IS. Spojené státy irácké armádě při tomto boji poskytnou rovněž leteckou podporu.

Obama nevyloučil, že do oblasti pošle ještě další jednotky. Dodal však, že jeho vojenští velitelé věří, že časem bude naopak zapotřebí méně amerických vojáků, protože se do výcviku a podpory irácké armády zapojí rovněž spojenci USA.

Obama se stal terčem kritiky ze strany některých republikánů, protože v roce 2012 stáhl bojové jednotky z Iráku a ponechal zemi na pospas chaosu a sektářského násilí, připomněla agentura Reuters. Toho využil Islámský stát, kterému se pak podařilo získat kontrolu nad značnou částí severu země.

Dokáže irácká vláda teroristy porazit?

Zákonodárci z řad republikánů i demokratů podle Reuters v dnešním televizním zpravodajství uvedli, že v podobných rozhodnutích, jako bylo zvýšení počtu vojenských poradců v Iráku, by měl mít slovo Kongres. "Domnívám se, že se dostaneme do bodu, kdy budeme debatovat o zplnomocnění k použití vojenské síly," uvedl republikánský senátor John Thune.

Podle demokratického senátora Chrise Murphyho budou zákonodárci požadovat záruky, že irácká vláda tentokrát dokáže dosažený vojenský postup udržet. "Během desetiletí jsme v Iráku měli statisíce vojáků, kteří se snažili vycvičit irácké ozbrojené složky. Ty však v období týdnů převálcovala relativně neorganizovaná síla," uvedl Murphy v pořadu televize CNN. "Chci zajistit, aby to byla realistická mise," dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

7:30 Slovenský klimatolog naprosto chápe, že se mladí cítí v tísni. Připravte se na velkou migraci z Afriky, stovky milionů lidí. A ty vaše konspirace z internetu...

ROZHOVOR 100 milionů imigrantů z Afriky? To je ještě hodně optimistický odhad, varuje významný slove…