Obama nabízí pomoc kyjevské vládě, Brusel je v šoku. ČT rozebírala sestřelení letadla nad Ukrajinou

17.07.2014 21:57

Kdo sestřelil letadlo na východě Ukrajiny? Světlo do tragédie může vnést šetření přímo na místě, zvláště v případě, že se zachovalo co nejvíce trosek v celistvém stavu. K události se vyjádřil americký prezident Barack Obama a převratnou informaci přinesla BBC. Zděšení zní z EU.

Obama nabízí pomoc kyjevské vládě, Brusel je v šoku. ČT rozebírala sestřelení letadla nad Ukrajinou
Foto: repro internet, tan
Popisek: Boeing 777
reklama

Letecký publicista Michal Velek a zpravodaj ČT Lukáš Mathé diskutovali v Horizontu ČT24 o letecké tragédii - pádu boeingu na východě Ukrajiny. Velek připomněl, že ukrajinští politici oznámili, že letadlo bylo sestřeleno raketou typu BUK. „Odkud tuto informaci mají, mi není jasné, pravdou ale je, že tuto techniku má k dispozici jak ukrajinská, tak ruská strana,“ uvedl publicista.

Zásadní telefonát separatistů

Vzápětí dodal, že bude důležité, kolik trosek v co nejlepším stavu se zachová. Podle toho bude možné analyzovat příčiny katastrofy. Z poškození letounu bude totiž teoreticky možné odvodit typ rakety použité k útoku.

Anketa

Kdo podle vás sestřelil civilní letadlo nad Ukrajinou?

hlasovalo: 712522 lidí
V pořadu zaznělo i vyjádření amerického prezidenta Baracka Obamy. „Nařídil jsem našemu bezpečnostnímu týmu, aby byl v úzkém kontaktu s ukrajinskou vládou,“ uvedl nejmocnější muž Spojených států s tím, že je v myšlenkách s rodinami obětí.

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU prý zachytila telefonáty povstalců, kteří v nich přiznali, že letadlo sestřelili. Zprávu přinesla i BBC. Nicméně vojenský analytik Martin Koller už navečer v ČT uvedl, že separatisté v žádném případě neměli k sestřelení dopravního letadla ve výšce 10 kilometrů potřebné zbraně. Vše se zatím pohybuje na vlně spekulací (ZDE).

Zpravodaj ČT v Bruselu Bohumil Vostal prozradil, že evropští politici jsou tímto případem šokováni a žádají co nejrychlejší a nezávislé vyšetřování. Na palubě letounu zemřeli Francouzi, zřejmě občané USA, Nizozemci a možná i Britové. Definitivní slovo v této věci ale bude muset vynést až malajsijská letecká společnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

18:43 Novinář Etzler při „veřejnoprávní“ debatě o Číně zvedl ze židle Nečase: Když někdo nemá rád prezidenta, vytáhne se čínská karta!

REPORTÁŽ „Vůbec neberu Číně ten obrovitý pokrok. To byl největší ekonomický pokrok v historii lidstv…