Obamo, vyjděte vstříc Rusku, jinak nebude klid. Toto skutečně napsal proslulý washingtonský jestřáb polského původu

20.03.2015 18:29

Bývalý poradce pro národní bezpečnost Spojených států Zbigniew Brzezinski je přesvědčen, že by měl prezident Obama při řešení konfliktu na Ukrajině respektovat ruské zájmy.

Obamo, vyjděte vstříc Rusku, jinak nebude klid. Toto skutečně napsal proslulý washingtonský jestřáb polského původu
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama
reklama

Neustálé rozšiřování sankcí proti Rusku podle Brzezinského nemůže být jediným nástrojem k ukončení krize na Ukrajině. "Barack Obama by měl navrhnout komplexní dohodu, která bude přijatelná pro obě strany. Především by však měl poskytnout Moskvě záruky, že se Ukrajina nikdy nestane součástí NATO,“ prohlásil doyen americké zahraniční politiky, který rovněž nabádá Washington, aby neposílal ukrajinské armádě zbraně. "Zdá se, že příměří je na východní Ukrajině dodržováno. Zbraně bychom proto Kyjevu dodávat neměli,“ míní Brzezinski.

Zároveň varoval, že v opačném případě by mohla být taková americká angažovanost zneužita jako odůvodnění k opětovnému obnovení konfliktu. "Konečná dohoda musí vyjít vstříc alespoň některým americkým i ruským zájmům, jež by měly být vzájemně kompatibilní,“ zdůraznil Brzezinski, který se sice domnívá, že by neměla Ukrajina vstoupit do NATO, ale členství v Evropské unii je dle jeho názoru pravděpodobné.

Ve vztahu k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi by Brzezinski doporučoval postupovat rozhodně, ale v diplomatickém tónu a bez toho, aby měl pocit, že se jej někdo snaží ponížit. "Měli bychom mu v klidu naznačit, že když bude pokračovat ve vojenské agresi, tak nebudeme mít jinou možnost než Kyjevu poslat zbraně,“ uvedl Brzezinski.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

17:25 Profesor Beran u Xavera. To zase bude křiku...

Epidemiolog a vakcinolog Jiří Beran byl hostem rozhovoru na XTV. Výrazně doporučoval očkování, podle…