Podle Zdeňka Čížka z krajského odboru školství by měla negativní finanční dopad na více než dvě třetiny středních škol v kraji a na 64 procent úplných základních škol ve městech, malé vesnické prvostupňové školy by si naopak podle návrhu výrazně polepšily. "Zásadní změnou je, že 70 procent peněz půjde z ministerstva a pouze 30 procent zůstane krajům na přerozdělení. Z toho ale musí ještě financovat základní umělecké školy, školská zařízení a další," řekla Ivana Levá (KSČM) ze školského výboru parlamentu.
Ministerstvo školství stanovilo jeden pevný oborový normativ na žáka v celé ČR pro městské i vesnické školy; kraje je nemohou měnit. "Jednotný normativ je dobře," řekl Levá. Plzeňský kraj je venkovský, a budou tak více financované malé školy. "Ale zase budou chybět peníze v městských školách a na střední školství, které má dostat jen 70 procent současného příspěvku. Bylo dobře, když kraj mohl s penězi disponovat a reagoval na to, co firmy v kraji potřebují," uvedla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane, čtk