Obavy lidí vnímáme delší dobu, ujišťuje Pekarová. Na Hradě chce noblesu, jakou nabízí Čaputová

16.09.2022 8:40

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) poskytla serveru iDnes.cz rozhovor, v němž se mimo jiné vyjadřuje k zastropování cen energií, předsednictví Evropské unii, demonstracím na Václavském náměstí, úsporným opatřením ve Sněmovně, pražským komunálním volbám či otázce ukrajinských uprchlíků, kteří u nás zůstanou i po skončení války na Ukrajině.

Obavy lidí vnímáme delší dobu, ujišťuje Pekarová. Na Hradě chce noblesu, jakou nabízí Čaputová
Foto: Repro Twitter
Popisek: Markéta Adamová Pekarová nabádá k nošení svetrů v boji proti Putinovi

První otázka redaktora asi nemohla být jiná a týkala se dalších svetrů, které Pekarová doporučovala jako náhradu za zbytečné klimatizování či vytápění v dobách, kdy nebude dostatek plynu.

Odpovědí bylo ale ujištění, že vláda plyn zajistila dostatečně a bude ho dost. Šatník prý Pekarová měnit nebude, svetry nosila vždycky.

Další otázka iDnes.cz se točila kolem stranického webu TOP 09 Svetrem proti Putinovi, na kterém visela informace, že TOP 09 zastropování cen plynu a energií nepodporuje. Ta z něj poté, co vláda ceny zastropovala, zmizela.

„Doslova jste psali, že by toto opatření vedlo mimo jiné i k exportu levné elektřiny, která by byla dotovaná z našich daní. Lepší a ekonomicky efektivnější variantou tak jsou podle vás cílené příspěvky na energie,“ uvedl redaktor iDnes.cz.

Odpovědí mu bylo, že se situace změnila podle toho, jak trhy přestaly fungovat a že ministři za TOP 09 navrhovali zastropování cen do výše 80% spotřeby v minulém roce. Chtěli tak motivovat občany k úsporám. Náplň stranického webu prý Pekarová neřeší a soustředí se spíše na vysvětlování, proč zastropování podpořila.

V otázce možného nesouladu v rozhodování orgánů EU jako celku a jejích jednotlivých členů jako suverénních států je Pekarová hrdá na to, jak ČR vykonává své předsednictví. Podle ní se daří dosahovat cílů přínosných jak pro občany EU, tak pro ty české.

„Když se dohaduje 27 států, je to složité,“ uvedla k tomu.

Došlo i na demonstranty z Václavského náměstí. Podle Pekarové je nikdo neházel do jednoho pytle s proruskými šváby

„Pan premiér zcela jasně pojmenoval, že těmi, kdo svolávali tu akci a řečnili na pódiu, jsou proruské síly tady v České republice,“ řekla k tomu předsedkyně TOP 09 a pokračovala s tím, že sama v době, kdy ta demonstrace proběhla, jasně řekla, že je potřeba vnímat ty desítky tisíc účastníků na Václavském náměstí jako lidi, kteří byli přivedeni na tu demonstraci strachem, obavami, které z budoucnosti mají.

Podle Pekarové ale demonstrace vládu nedotlačila ke krokům, které následně provedla a do té doby je provést nebyla schopna. Vláda prý problémy lidí vnímala dlouhodobě.

„My ty obavy lidí vnímáme delší dobu a nepotřebovali jsme je vizualizovat v podobě lidí demonstrujících na Václavském náměstí,“ řekla doslova.

Nepřekvapil ji ani ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který mluvil o tom, že pokud se problém energií nevyřeší, může se rozpadnout Evropská unie. Prý takto mluvil už na vládě.

Došlo i na práci, kterou odvádí oba ministři z TOP 09 ve vládě. Připomeňme, že jde o ministryni Langšádlovou a ministra Válka.

„Paní ministryně Langšádlová nenastupovala na pozici, která by před tím byla někým v minulém volebním období vykonávána,“ uvedla Pekarová s tím, že delší dobu trvalo, než Langšádlová svůj úřad pro vědu a výzkum vůbec vybudovala.

„Paní ministryně se věnuje například i tématu zvýšení odměňování doktorandů na vysokých školách, kteří si určitě větší podporu zaslouží,“ má jasno Pekarová.

Zřejmé jsou podle ní i úspěchy ministra zdravotnictví Válka.

Došlo i na otázku, zda bylo správné, že se Markéta Pekarová Adamová nestala jako předsedkyně vládní strany členkou vlády.

Podle ní to ale není problém, naopak je i v rámci Sněmovny schopna celou řadu témat zvedat, i když není členkou vlády. Na druhou stranu ale v rozhovoru přiznává, že ji jako šéfku Sněmovny rmoutí obstrukce, které občas opozice používá a podle ní by se měly nějakým způsobem omezit.

Rozhovor se pak stočil na vytápění Sněmovny, které Pekarová nařídila zastavit o dvě hodiny dříve, než dosud. To ji prý doporučili odborníci a není to to jediné.

„Postupně se tu vyměňovaly úspornější žárovky. Na chodbách jsou čidla, aby se nesvítilo zbytečně. Už v předchozích dvou měsících jsme mnohem méně klimatizovali, než bylo zvykem. Budovy Sněmovny se nebudou nasvěcovat v nočních hodinách. Je to řada úsporných kroků. Do konce roku by nám to mělo ušetřit 660 tisíc korun.“

Co se týká poněkud problematického člena TOP 09 Jiřího Pospíšila, kterého Pekarová podle redaktora iDnes.cz nepřímo vyzvala k odchodu ze strany a který se prokazatelně stýkal s lidmi okolo kauzy Dozimetr, zodpovědnost za něj prý převzala pražská organizace, Pekarová jen naznačila, jak by se na jeho místě zachovala ona, ale pokud ho organizace podržela, respektuje to.

Rozhovor akcentoval i předvolební situaci v Praze, kdy se třeba lídr ODS Svoboda opírá do primátora Hřiba a na druhé straně mluví o představiteli ANO Nacherovi jako o schopném politikovi.

„Situace v Praze se musí oddělit od situace vládní. Ona je totiž, co do vztahů, velmi napjatá. Navíc ODS je v Praze v opozici a pan Hřib se vůči panu Svobodovi nevybíravě vyjadřuje velmi často,“ řekla k tomu Pekarová a dodala, že ona sama se s hodnocením pana Nachera panem Svobodou neztotožňuje. Za jednu z lepších variant by pro Prahu považovala povolební koalici podobnou té vládní.

A s jakým výsledkem nadcházejících voleb by byla předsedkyně Poslanecké sněmovny spokojená?

„Abychom obhájili své pozice v jednotlivých obcích a v Senátu rozšířili klub, protože kandidujeme ve velké míře v koalici Spolu nebo v jiných koaličních formátech. Pracujeme na tom, abychom v celé řadě krajských měst volby vyhráli. V senátních volbách máme 20 společných kandidátů za Spolu, z nich je šest kandidátů za TOP 09, plus ještě v některých regionech máme další vlastní kandidáty. Věřím, že velká část uspěje, ale číslo ze mě nedostanete.“

Co se týká preferencí, které jsou TOP 09 dlouhodobě přisuzovány jako samostatné straně, tedy toho, že by se do Poslanecké sněmovny vůbec nedostala, přešla Pekarová tuto otázku odkazem na koaliční spolupráci v rámci SPOLU.

„Jsem předsedkyní strany tři roky a jako jeden z hlavních cílů jsem si dala přivést TOP 09 znovu do vlády. To se podařilo. Zdvojnásobili jsme počet poslanců. Konkrétní výsledky jsou velmi kladné, velmi dobré. Určitě spolupráce smysl má, vnímáme i zájem voličů, aby koalice Spolu pokračovala.“

Pohlcení své strany občanskými demokraty se prý nebojí.

„My máme unikátní přístup k některým tématům, ve kterých se odlišujeme od ODS. Přijetí eura, ale i názor na klimatickou změnu a její řešení. Netajíme se tím, že jsme výrazně proevropštější. V zelených řešeních se také ne vždy shodneme.“

K tématu vlastního kandidáta koalice SPOLU v boji o Hrad se Pekarová vyjádřila spíše v obecné rovině s tím, že nikoho dalšího do boje o Hrad koalice pravděpodobně nevyšle. Vyznala se ale ze svého obdivu ke slovenské prezidentce Čaputové.

Při otázce na případné preference ženy či muže v boji o Hrad uvedla, že je to pro ni o kvalitách těch kandidátů a až v druhé řadě jde o to, zda jde o ženu či muže.

„Třeba prezidentka Čaputová naplňuje charakteristiky, které jsem vyjmenovala a svoji funkci vykonává s velkou noblesou. Pevně věřím, že se dočkáme i my takové osobnosti na Hradě.“

Na závěrečnou otázku, která se týkala ukrajinských uprchlíků, kteří u nás budou chtít zůstat i po skončení konfliktu, odpověděla Pekarová jasně.

Jak byste k žádostem těchto Ukrajinců přistupovala ve chvíli, kdy jim skončí vízum?

„Ti, kteří tady budou chtít zůstat, by tady měli být dál vítáni.“

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Vaše návštěvy škol

Vážená paní Pekarová, mám dotaz ohledně Vašich besed na středních školách. 1. Proč setkání organizujete v rámci školní výuky? Proč to není v pozdních odpoledních hodinách, např. od 17:00 h, kdy už všem žákům vyučování končí. (Např. Střední odborná škola pro administrativu EU, kde to do rozvrhu žák...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

20:38 Babiš premiér a Okamura ministr zahraničí. Co byste dělali? V prezidentské debatě, bez Babiše, zavládl děs

Pánové Petr Pavel, Marek Hilšer, Josef Středula, Pavel Fischer a Marek Hilšer se sešli na další prez…