Občan vystrčil zadek na konvoj USA. Teď jej za to chtějí popotahovat

29.05.2016 6:18

Konvoj amerických vojáků včera dorazil po přenocování v Praze do kasáren ve Vyškově, kde je pozdravil premiér Bohuslav Sobotka. Konvoj projíždějící Českou republikou na cvičení do Pobaltí má asi 420 vojáků a 225 kusů vojenské techniky. U silnice ve Vyškově na konvoj čekali rodiče s dětmi, ale také asi deset odpůrců ze strany Národní demokracie. Jeden z nich chtěl konvoj zastavit vlastním tělem. Policie ho odvezla na oddělení.

Občan vystrčil zadek na konvoj USA. Teď jej za to chtějí popotahovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přesun příslušníků 2. jízdního pluku americké armády v rámci cvičení Saber Strike v Pobaltí. Vojáci přenocují v ruzyňských kasárnách v Praze

Odpůrce konvoje vstupoval do silnice a před vojáky si podle přihlížejících stahoval kalhoty a vystrkoval na ně zadek. "Choval se, jak neměl. Neuposlechl výzev policie, aby tak nečinil, a udělal to opakovaně. Zahájili jsme proto úkony pro podezření z přečinu výtržnictví. Nikoho jsme ale zatím neobvinili. Budeme vyslýchat svědky a dotyčný bude muset podat vysvětlení," řekl na dotaz ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb. Trestní kvalifikace se teprve bude stanovovat, dodal.

Konvoj do Česka dorazil v pátek. Noc na dnešek strávili vojáci v ruzyňských kasárnách. Od rána se přesouvali do Vyškova a menší část do Přáslavic v Olomouckém kraji. "V neděli mají na programu výcvik na trenažérech v centru simulačních technologií. Mohou si vyzkoušet trenažér bojových vozidel české armády, ať už je to Pandur, bojové vozidlo pěchoty, tank T72 nebo Tatra 810," uvedla mluvčí vyškovského vojenského areálu Monika Nováková. Cvičení se účastní i čeští vojáci. "Na trenažérech budou nasimulovány různé způsoby terénu i klimatických podmínek. V rámci programu je naplánovaná i bohoslužba ve spolupráci českých a amerických kaplanů a pak ukázka techniky veřejnosti," řekla Dodala, že Američané si po celý pobyt připravují vlastní stravu v polní kuchyni, kterou mají postavenou v kasárnách. V pondělí se přesunou z Moravy na vojenské cvičení do Pobaltí.

Vojáky pozdravil i premiér

Do Vyškova přijel vojáky pozdravit premiér Sobotka, který zdůraznil, že je potřeba prohloubit spolupráci spojenců. "Je nutné si uvědomit, že se zhoršila bezpečnostní situace ve světě. Máme konflikty v blízkosti Evropské unie, ať už je to zamrzlý konflikt na Ukrajině, válka v Sýrii, střety v Libyi nebo nebezpečí terorismu," řekl novinářům Sobotka. Podle něj je dobře, že Američané jedou na cvičení přes Českou republiku a že se to využije k nedělnímu společnému cvičení. "Že projíždějí přes nás, to je symbol solidarity. Máme tady spojence, se kterými můžeme počítat. Na bezpečnostní rizika nejsme sami a je vidět, že bylo správné rozhodnutí, že se Česká republika integrovala do Evropské unie a do Severoatlantické aliance," řekl Sobotka.

Loni Českem projížděly dva podobné konvoje americké armády. Velkou pozornost vzbudil především první z nich. Ozvala se mnoho kritických hlasů, nakonec ale vojáky vítaly tisíce příznivců. V pátek se příjezd vojáků obešel bez velké pozornosti veřejnosti. Na trase konvoj sledovali jednotlivci nebo menší skupinky lidí. A podobně i dnes ve Vyškově přihlížela jen hrstka lidí. Pár dětí a dospělých lidí, kteří se přišli podívat, doplnila desítka odpůrců, která mávala na Američany různými transparenty, například s nápisem "I have a dream to destroy The United States" (Mám sen zničit Spojené státy).

Bezpečnostní situace se změnila

Američtí vojáci přijeli do České republiky v pátek z bavorské základny ve Vilsecku. V pátek v Praze vojáky v areálu kasáren pozdravili ministr obrany Martin Stropnický (ANO), americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro a náčelník Generálního štábu Josef Bečvář. Stropnický prohlásil, že průjezd konvoje je významný jak politicky, tak z hlediska spolupráce armád členských zemí NATO. "V Evropě jsme si zvykli, že mír je automatismus a že je takříkajíc zadarmo. Bohužel, bezpečnostní situace se změnila," uvedl ministr.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

9:04 Pod duhovou vlajkou a větrníky. Putování předvolebním Německem

REPORTÁŽ Oslovují se familiárně Markus a Armin, ale německá liberální média vděčně čekají na jakýkol…