Oberou vás v Polsku. Jídlo i cigarety levné, ale pozor při placení

06.12.2022 10:14

Nákupy v Polsku jsou mezi Čechy oblíbené. Nakupující ovšem hledají způsoby, jak ušetřit i na směně mezi českou korunou a polským zlotým. Na sociálních sítích se pak objevují varování, aby lidé neplatili vysoké poplatky u bankomatů a raději volili kurz své banky. Případně aby peníze měnili ve směnárnách, které prý mají kurzy výhodnější než banky. Negativních zkušeností není málo.

Oberou vás v Polsku. Jídlo i cigarety levné, ale pozor při placení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na trhu dáte za 1 hlavu česneku 4 Polské zloté

Anketa

Dáte za Vánoce (v součtu výdajů) letos víc než loni?

hlasovalo: 11618 lidí
Nákupy Čechů v Polsku zřejmě budou pokračovat. Jak informovala polská média, snížení DPH v Polsku skončí. Ale ne u jídla. Vyplývá to z návrhu zákona, který byl zveřejněn minulou středu. Snížení nebo naprosté zrušení výběru DPH mělo podle polské vlády snížit inflaci. Polský premiér však uvedl, že Polsku vyhrožuje Evropská komise pokutami, pokud v těchto ochranných opatřeních bude pokračovat. Měla by se tedy vrátit například DPH na benzín. U potravin však nulová sazba DPH podle návrhu vydrží až do poloviny příštího roku.

Důležitou otázkou při nakupování v Polsku je kurz české koruny a polského zlotého. Periodicky se pak tato otázka objevuje na facebookové stránce o Polsku. „Včera jsem si koupila v Biedronce v trafice 3 kartony cigaret, cena 14,99 zl, z účtu odešlo 2 400 Kč. Nějak mi to nevychází. Kde jsem udělala chybu. Vychází mi krabička 80 Kč, ale při přepočtu mi vychází, že by krabička měla stát 77 Kč,“ ptala se například Pavla Hejzlarová.

V komentářích pak padaly dotazy na to, jakou kartou paní platila. Jak totiž připomíná například Česká spořitelna, při placení se používá tzv. dynamická konverze, u které záleží, zda budete platit v místní měně nebo v měně svého účtu. „Pokud si zvolíte platbu v místní měně, řídí se platba kurzem vydavatele vaší karty, případně kurzem banky. Když ale zvolíte v zahraničí platbu rovnou v českých korunách, převod zajišťuje provozovatel terminálu. A na směnném kurzu si často přihodí velkou marži. Kurz tedy dopředu často ani neznáte a platby se mohou lišit o desítky a klidně až o stovky korun,“ varuje Česká spořitelna.

V komentářích se pak objevovaly recenze na banky, například Fio banku nebo právě Českou spořitelnu, u nichž se kurz polského zlotého pohyboval mezi 5,30 a 5,35 Kč.

Doporučovány pak byly dvě služby. Jednak řetězec směnáren Kantor, který momentálně podle svých stránek nabízí 18,80 zlotých za 100 korun (tedy 5,32 koruny za jeden zlotý). Ovšem na pobočkách se cena může lišit.

Ale také britská platební služba Revolut, kterou založili v roce 2015 Nikolaj Storonsky a Vlad Jatsenko, nabízí jednak směnu měny, ale také platební karty, obchod s akciemi a kryptoměnami. Hodnota firmy byla v roce 2021 odhadnuta na 33 miliard dolarů.

Tuto firmu doporučoval například Petr Ludvar s tím, že její kurz se pohyboval pod kurzem poskytovaným bankami i směnárnami. Uživatelů Revolutu pak bylo více.

Nedá se ale tvrdit, že by na nejoblíbenější a nejvýhodnější metodě panovala shoda.

Objevovaly se také negativní zkušenosti. Před velkými poplatky varovala například Hana Jarkulišová. „Včera v Lidlu nešlo platit kartou, chyba internetu, všichni jsme stáli u bankomatu, který byl hned vedle. Strhl si 15,5 a banka 3.8 % z výběru. Nahánět v tu chvíli jiný bankomat se nám opravdu nechtělo. Bylo to poprvé za dobu, kdy sem jezdíme. Já jen, že stát se to může,“ varovala pak Zdena Vyležíková.

Nebyla sama. „Já platím v Polsku všude kartou. Hotovosti z bankomatu po zkušenosti z Osvětimi se vyhýbám, byl mi naúčtován poplatek 30,- zł,“ svěřil se Josef Václavik.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Udělal jste z ČR snadný cíl pro Putina

Když by došlo na válku, nemyslíte, že teď hrozí, že námnaši spojenci nepomůžou, když vy nechcete pomoc jim? Nemáte dojem, že jste nás tím dost ohrozil?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

21:37 Poslední prezidentská debata: Zase válka, neudržel se Babiš po dotazu od Šídla

Poslední předvolební prezidentskou debatu na Nově moderoval Reynolds Koranteng, stejně jako před prv…