Oběti trestných činů se dočkají větší pomoci od státu

30. 1. 2013 19:28

Senát podle očekávání hladce schválil nový zákon, který má pomoci obětem trestných činů a zvýšit ochranu poškozených. Oběti by měly právo získat odbornou právní pomoc, požádat o citlivé zacházení, dostat krátkodobou ochranu nebo vyšší peněžitou pomoc než doposud. Měly by se také domoci náhrady škody, která jim byla trestným činem způsobena, a to i z majetku zařazeného do insolvenčního nebo exekučního řízení.

Oběti trestných činů se dočkají větší pomoci od státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu

Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, získala v Senátu téměř jednomyslnou podporu. Pro bylo 48 ze 49 přítomných senátorů, pouze předseda senátorského klubu SPOZ, KSČM a Severočech Vladimír Dryml se hlasování zdržel.

Zákon má posílit roli sdružení, která obětem poskytují právní, psychologickou nebo sociální odbornou pomoc. Ministerstvo spravedlnosti chce vést jejich veřejný seznam a finančně je podporovat. Poškození by měli nově dostávat informace ke svému případu, ke kterým se dosud nedostali, například o propuštění dotyčného útočníka z výkonu trestu.

Peněžitá pomoc obětem se zvýší

Normou se zvyšuje zvyšuje peněžitá pomoc za poškození zdraví, na kterou mají oběti nárok. Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že tuto pomoc bude moct přiznat až do výše 50.000 korun, což je oproti současnosti dvojnásobek. Na 200.000 korun se zvýší finanční částka pro pozůstalé po obětech trestných činů.

Soudce má při rozhodování o výši trestu brát nově v potaz prohlášení oběti o tom, jak výrazně trestná činnost ovlivnila její život a jak ji poškodila. Oběti sexuálních trestných činů si budou moci zvolit svého důvěrníka, kterým může být nejen právník, ale i příbuzný. Oběť bude moci požádat, aby se při výsleších nemusela setkat s pachatelem. Bude si také moci zvolit, že chce být vyslechnuta osobou stejného či opačného pohlaví. Má to ochránit zejména oběti znásilnění, sexuálního nátlaku, obchodování s lidmi a dalších trestných činů zasahujících do lidské důstojnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

14:40 Pašeračka Tereza si myslela, že kurvením bude bezpracně bohatá, řekl PL Schwarzenberg. Jako „nesčetné české holky“

Karel Schwarzenberg se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k případu Češky, kterou v Pákistánu za pašov…