Objevil se důkaz o přítomnosti ruských sil v Luhansku. Z toho se prý Moskva nevykroutí

07.07.2016 12:00

Investigativní server Bellingcat tvrdí, že se ruské tanky nacházely jen pár set metrů od místa, kde během léta a podzimu 2014 probíhal boj o luhanské letiště. Moskva přitom přímé zapojení svých vojenských sil do konfliktu vytrvale odmítá.

Objevil se důkaz o přítomnosti ruských sil v Luhansku. Z toho se prý Moskva nevykroutí
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Luhanské a Doněcké oblasti sochy Lenina ještě stojí
reklama

Konkrétně měla jen asi 600 metrů od místa operovat 200. samostatná motorizovaná pěší brigáda ruské armády. Fotografie zveřejnil na svém webu příslušník brigády Sergej Kalašnikov, a jak investigativci z Bellingcat konstatují, záběry až nápadně připomínají právě okolí zničeného letiště v Luhansku. „Na společné fotografii navíc mají vojáci na svých uniformách typické symboly, které patří k této pěší brigádě. Na tancích a obrněných vozidlech jsou tak vidět žlutě vyobrazená čísla 828 a trojúhelník,“ konstatuje Bellingcat.

Celý text v angličtině najdete ZDE.

K dalším důkazům přítomnosti ruských tanků a obrněných transportérů v Luhansku podle Bellingcat patří video, které bylo umístěno na ruské sociální síti VKontakte. „Na videu je možné vidět ruské tanky T-72B3 poblíž luhanského letiště v době nejprudších bojů. Toto video bylo nakonec zablokováno, ale několika uživatelům se jej před tím podařilo zarchivovat a je možné se na něj podívat,“ píše investigativní server, jenž se v minulých měsících také zevrubně věnoval pádu malajsijského civilního letadla nad východní Ukrajinou před dvěma lety.

„Vedle výše uvedených fotografií připomínajících okolí luhanského letiště také můžeme hovořit o celé řadě nepřímých důkazů, které přítomnost ruských vojenských sil v této oblasti potvrzují. Na fotografiích tanků je možné si povšimnout propagandistických sloganů. Nechybí mezi nimi slogany oslavující sovětského diktátora Josefa Stalina, ale také nápisy odkazují k Donbasu či Ajdarskému praporu, který bojoval proti proruským separatistům,“ argumentuje Bellingcat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

14:04 Babiš byl rozčílený doběla a řval. Chvíli před tiskovkou, líčí novinář Pečinka

Novinář Bohumil Pečinka se ve svém komentáři ostře pustil do premiéra Babiše. Za covid. Ministerstvo…