Obnovme brannou výuku, žádá poslanec ANO

25.02.2016 17:23

Obnovení státního branného spolku či rozšířené vyučování přípravy lidí na krizové situace by rád prosadil poslanec Bohuslav Chalupa (ANO). Ve Sněmovně proto na dnešek svolal jednání zástupců armády, ministerstva obrany, hasičů nebo vysokých škol.

Obnovme brannou výuku, žádá poslanec ANO
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Bohuslav Chalupa

Účastníci schůzky se shodli v tom, že lidé v Česku postrádají základní znalosti, jak by se měli zachovat v krizových situacích; ať už při poskytování první pomoci, při živelní katastrofě, havárii chemické továrny nebo při válečném ohrožení. Podobné informace se mají žáci základních a středních škol od roku 2013 dozvídat při běžné výuce, podle diskutujících ale záleží na konkrétní škole a učitelích, nakolik a v jakých předmětech s těmito informacemi žáky seznámí.

"Zaznělo tady většinově, že shoda je na tom, aby to byl jasně definovaný předmět (ve škole)," poznamenal Chalupa. "Jde o to nastavit to tak, aby byla základní osnova, podle které se bude v celé republice učit stejně," řekl.

Chalupa iniciativu v minulých týdnech představil jako obnovení branné výchovy a Svazarmu (Svaz pro spolupráci s armádou), což byla od 50. do počátku 90. let státní branná organizace. Před návratem ke starým termínům spjatým s obdobím komunismu několik řečníků varovalo. Podle Chalupy zvolení jiných termínů není problém. Svazarm a brannou výchovu zvolil kvůli tomu, aby vyvolal diskusi, řekl ČTK.

Poznamenal, že vytvoření branného spolku by nemělo být násilným sdružováním lidí a subjektů, ale jejich dobrovolnou spoluprací se státem. V případě krizové situace by se na ně zástupci státu mohli obrátit se žádostí o pomoc. Sdružovat by se takto mohly třeba aerokluby nebo střelecké či potápěčské spolky a další zástupci takzvaných technických sportů.

Chalupa chce nyní sestavit pracovní skupinu, která z dnešního jednání připraví analýzu současného stavu a nachystá také konkrétní organizační, zákonné i finanční řešení a další postupy. Těmi by se mělo zabývat v dubnu nebo květnu další podobné setkání odborníků.

Poslanec přiznává, že hlavním úskalím prosazení iniciativy může být politika. Na dnešní setkání se mu nepodařilo přilákat žádného z kolegů ze sněmovního výboru pro obranu ani významnější funkcionáře ministerstva školství. Je prý ale připraven návrhy prosazovat i přes Bezpečnostní radu státu, vojenskou kancelář prezidenta nebo poslanecké výbory.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

20:18 Nikdo vám nebude věřit... Skutečné informace o táboře v Letech

O táboře v Letech u Písku, kde za druhé světové války zemřely stovky lidí, toho bylo napsáno již hod…