Obrana chce jednat o prodloužení pronájmu gripenů

1. 2. 2012 17:06

Ministerstvo obrany chce jednat se Švédskem o prodloužení pronájmu stíhaček Gripen, které již mají čeští vojenští piloti ve výzbroji. Informuje o tom dnes server E15.cz. Nekonal by se tak nový tendr na dodávku nadzvukových bojových letadel, o kterém na konci roku 2010 hovořil premiér Petr Nečas. Prodloužení pronájmu doporučuje podle E15 utajovaný materiál, který má dnes projednat vláda. Podle mluvčího Jana Pejška nebude ministerstvo obrany materiál komentovat.

Obrana chce jednat o prodloužení pronájmu gripenů
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Vojenský speciál na afghánském letišti

"Navrhovaný postup je nejprve jednat se Švédskem o podmínkách pokračovaní pronájmu i po roce 2015. S výsledky rozhovorů má být vláda seznámena do půl roku," řekl serveru nejmenovaný zdroj blízký úřadu vlády. Ministerstvo obrany se údajně inspirovalo zkušeností Maďarska, které si švédské stíhačky pronajalo již dříve.

"Materiál o zajištění vzdušného prostoru ČR je vyhrazený, to znamená, že podléhá stupni utajení. Až do projednání vládou ho nebudeme nijak komentovat," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Pejšek.

Premiér Nečas v minulosti tvrdil, že po skončení pronájmu letounů Jas-39 vypíše ČR nový tendr na stíhačky. Uvedl také, že dokud nedorazí do Prahy všechny informace o uplácení z doby kolem roku 2001, nemá společnost dodávající gripeny šanci. Česko si podle něj pořídí letadla od jiného výrobce. Zájem o budoucí případný tendr již vyjádřil například Eurofighter či americký zbrojní koncern Lockheed Martin.

Korupce při uzavírání smlouvy

S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na nákup stíhaček přišla v únoru 2007 švédská televize. Dopustil se ho údajně rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly, který působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí.

"Nedovedu si představit, že ve chvíli, kdy britský protikorupční úřad konstatoval, že došlo v České republice ke korupci, že bychom se zatvářili jako nic, firma British Aerospace zaplatila nějakou pokutu a tím je to všechno vyřešené. My nejsme žádná Bangladéš nebo žádný Katar. Toto si Velká Británie vůči svému spojenci v NATO a v EU nemůže dovolit," prohlásil Nečas v televizní debatě v listopadu 2010.

Vyšetřování údajné korupce v souvislosti s pronájmem gripenů pro českou armádu stále pokračuje. "V současné době s ohledem na probíhající prověřování nebudeme komentovat jednotlivé kroky v této věci," řekla dnes ČTK mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze Iva Vojtková.

Nic se neprokázalo

Pořízení gripenů pro maďarskou armádu také provázelo podezření z korupce, které se však nepodařilo prokázat. Jednání o osudu armádních stíhaček trvala v Maďarsku dlouhé měsíce. Experti nakonec loni v prosinci doporučili smlouvu o pronájmu gripenů prodloužit a vláda se jejich doporučení držela, když záměr začátkem ledna schválila. Švédsko novou smlouvu odsouhlasilo 19. ledna. Maďaři tak budou mít gripeny až do roku 2026.

Letouny Jas-39 v současné době používá vedle Švédska, Maďarska a České republiky také Jihoafrická republika a Thajsko. O jejich nákupu nedávno rozhodli Švýcaři. To, zda 22 gripenů armáda této neutrální země skutečně nakoupí, bude ještě letos muset definitivně rozhodnout parlament.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: aš, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…