Obrovské varování: EET je děravá jako cedník. K obchodnímu tajemství firem se dostane každý. I čínský totalitní režim

03.02.2019 15:11 | Zprávy

Elektronická evidence tržeb je bezpečnostní riziko, upozorňují živnostníci a podnikatelé spolu s odborníky. „Únikem obchodních informací jsou ohroženy všechny firmy zapojené do EET. České i nadnárodní korporace. K citlivým údajům se může dostat každý,“ varuje Boleslav Buzek, spoluautor serveru Úschovna.cz, předseda strany Radostné Česko. Na tiskové konferenci, kterou v týdnu uspořádali zástupci podnikatelů a živnostníků, demonstroval, jakým způsobem mohou unikat citlivá obchodní data podnikatelů zapojených do EET, protože systém je navržen nedbale a nesplňuje základní požadavky na bezpečnost.

Obrovské varování: EET je děravá jako cedník. K obchodnímu tajemství firem se dostane každý. I čínský totalitní režim
Foto: hkstrategies.cz/CC
Popisek: EET, elektronická pokladna. Ilustrační foto.

Veřejná správa je znepokojena kauzou čínské firmy Huawei, ale znepokojen je i podnikatelský sektor, protože obchodní data jsou neméně důležitá. „V dnešní době internetu je velice snadné dostat se k informacím, zvlášť pokud je nějaký systém navržen lajdácky,“ prohlásil IT odborník Boleslav Buzek a připomněl časté úniky dat z platebních karet nebo situaci, kdy jedné české bance unikla jména 46 tisíc zájemců o penzijní fond.

I precizní Enigmu se podařilo dekódovat. Natož lajdáckou EET

Dlouhodobý bojovník proti EET Boleslav Buzek poukázal na to, že i zdánlivě dokonalý systém je možné dešifrovat, jak se to například stalo v době druhé světové války s nacistickým kódem Enigma, i když se to v případě kódu s možností sto padesát kvadriliónů zdálo nemožné. „Tehdy se to povedlo díky tomu, že v každém šifrovaném rozkazu nacistů se opakovala jedna věta: Heil Hitler. Tato věta snížila počet pravděpodobností na několik tisíc. Tehdejší matematický počítač byl s dekódováním kódu, který se měnil každý den, hotov během několika minut místo několika tisíc let,“ dokumentoval Boleslav Buzek, že i kód, který byl vymyšlen precizně, byl díky chybnému používání prolomen. O to snadnější je to v případě EET, která byla vymyšlena podle něj lajdácky. A ukázal, jak snadno lze získat cenné informace firem.

Co je slabým místem EET? Premiér Andrej Babiš, ještě jako ministr financí, ve sněmovně na obrázku ukazoval, že firma zapojená do EET neodesílá žádné obchodní informace. Lže záměrně? ptá se Boleslav Buzek. Na obrázku, který Babiš předváděl ve sněmovně, totiž chybějí podstatné údaje, které firma povinně odesílá, čímž parlament podle Buzka obelhal. K informacím EET se totiž může dostat téměř každý, třeba prostřednictvím firemní wifi. „Údaje o prodeji jsou volně přístupné v síti, je vážné podezření, že z routeru Huawei čte data i čínský totalitní režim,“ konstatoval Buzek. Firmy odesílají při každém prodeji na účtence datum a čas, údaje o provozovně, pokladním místě, částku, DPH a kódy. Každá zpráva je šifrovaná, ale většinu údajů je možné zjistit okamžitě i bez dekódování, ostatní postupně také. „Kritickým místem je EET samotná. Dokážeme zachytit a odfiltrovat každou účtenku. Fatální chybou je unikátní číslo portu přidělené zvlášť každé účtence,“ vysvětlil expert IT, že EET je děravá jako cedník.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

21:41 Proč se bát Rusů? Kdo rozpoutal všechny války? Na Klárově se připomínala Osvětim i generál Svoboda

„Nemělo by se zapomenout na hrdiny bojující za naši vlast. Jezdíme na veškeré pietní akty,“ sdělil j…