Obušky, slzný plyn, vodní děla. V Hongkongu došlo k dalším střetům policie s demonstranty

01.09.2019 9:27

Desetitisíce lidí se v sobotu zúčastnily dalších protivládních protestů v Hongkongu, navzdory policejnímu zákazu. Doprovázely je násilné potyčky s policií. Pořádkové jednotky v nočních hodinách tvrdě zasáhly proti vracejícím se demonstrantům v prostorách hongkongského metra, ve vagonech použily slzný plyn i obušky.

Obušky, slzný plyn, vodní děla. V Hongkongu došlo k dalším střetům policie s demonstranty
Foto: Archiv vydavatele
Popisek: Čína

Záběry na videu, jež se šíří po sociálních sítích, zachycují policisty, jak bijí lidi obušky na stanici hongkongského metra Prince Edwarda. Vidět jsou rovněž zranění cestující i policejní příslušníci, jak přímo do vagónů stříkají slzný plyn. Není však zřejmé, jestli tito cestující byli skutečně demonstranti. Policie zásah zdůvodnila nutností zasáhnout proti vandalům v metru a několik lidí při něm zatkla.

Sobotní již třináctou protivládní demonstraci během tří měsíců její organizátoři po policejním zákazu odvolali, přesto protestující vyšli do ulic. Aby zákaz obešli, shromáždili se lidé jako náboženské procesí na sportovním stadionu. Ze sportoviště ve středu města se pak vydali směrem ke kostelu metodistické církve a poté dále do vládní čtvrti.

Anketa

Co soudíte o Lubomíru Zaorálkovi?

hlasovalo: 8275 lidí
Cílem shromáždění bylo uctít na sobotu připadající páté výročí rozhodnutí vládní čínské komunistické strany zabránit Hongkongu v konání plně demokratických voleb.

Situace se vyostřila v odpoledních hodinách, kdy malá skupina černě oděných radikálů začala házet kamení a Molotovovy koktejly na policisty, kteří hlídali komplex hongkongských vládních budov. Policie proti protestujícím použila slzný plyn, gumové projektily a vodní děla s modře obarvenou vodou, která má podle místních médií pomoci s identifikací podezřelých.

Lidé se bránili deštníky a na policisty házeli kameny, zápalné lahve a vajíčka. Některé barikády v centru města vzplanuly. Při potyčkách pak nasadila policie proti demonstrantům obušky. Několik lidí bylo zatčeno a objevily se i zprávy o údajně zraněném policistovi, který se pohyboval v civilu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

9:45 Kudla do zad. Pavel Novotný? Špatné. Fanoušci ,,hvězdy ODS" nebudou potěšeni

Pavel Novotný nebyl i přes svůj bombastický projev na kongresu ODS zvolen místopředsedou strany. A P…