Obvinění Klause může být "pomsta EU", tvrdí ruský web

05.03.2013 19:16

Na vlně lidové nespokojenosti s amnestií pro vysoce postavené úplatkáře byla sice na českého prezidenta Václava Klause podána ústavní žaloba pro velezradu, ale ve skutečnosti "není vyloučeno, že s Klausem si vyrovnávají účty nespokojenci s jeho politikou vůči Evropské unii", napsal dnes ruský server pravda.ru.

Obvinění Klause může být "pomsta EU", tvrdí ruský web
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus pronesl poslední novoroční projev ve svém funkčním období

"Finále více než dvacetileté Klausovy politické dráhy se zdá být pošramoceno. Člověk, který byl deset let prezidentem, pět let premiérem a čtyři roky předsedou sněmovny, zjevně počítal s tím, že odejde s vysoko vztyčenou hlavou," konstatoval komentátor. Upozornil přitom na klady Klausovy činnosti: "prakticky ukázkové reformy při přechodu od socialismu ke kapitalismu", "pokojný a civilizovaný rozvod se Slovenskem", i to, že "na mezinárodní scéně zněl Klausův hlas hlasitěji, než by obvykle příslušelo hlavě malé země s deseti miliony obyvatel". Ale na Klausovy zásluhy nebrali jeho odpůrci zřetel, poznamenává pravda.ru.

Server připouští, že celý příběh odstartovalo Klausovo udělení amnestie, právě v době krize a korupčních skandálů s účastí exministrů i expremiérů. To rozdmýchalo lidový hněv a umožnilo senátorům zasadit Klausovi "úder na rozloučenou".

Ale v žalobě figuruje i bod, který přesahuje domácí vyřizování účtů: Klausovi se vytýká kategorické odmítnutí podepsat dodatek k Lisabonské smlouvě ohledně eurovalu, byť je sporné, zda skutečně byl povinen jej podepsat, když Česko není součástí eurozóny a mělo by doplácet na Španěly a Řeky, kteří si nežijí hůře než Češi.

"Ale většina české politické elity byla naladěna pro přijetí podmínek EU, a tak se našel další důvod k nakopnutí odcházejícího prezidenta," podotkla pravda.ru.

"Vzniká otázka, zda to není záměr, a nikoli náhoda, že z velezrady obviňují člověka, který se v posledních letech nebál jít proti 'generální linii' v EU. Stačí si vzpomenout, že Klaus byl v roce 2009 jediný z evropských prezidentů a premiérů, který si úporně nepřál podepsat základní dokument EU, Lisabonskou smlouvu. (...) Je naprosto možné, že EU podněcovala proevropsky naladěné senátory k tomu, aby Klausovi uštědřili úder. Přece v každé době se trestali ti, kdo nekráčeli s davem, a EU není výjimkou," píše pravda.ru. A to "evropská praxe svědčí o tom, že někdejší vůdce se snaží obvinit z ještě většího množství hříchů než vůdce stávající. Helmut Kohl, Jacques Chirac, Silvio Berlusconi... A teď hrozí, že společnost vyšetřovaných penzistů doplní i Václav Klaus."

Obdobné podezření vyslovila na svém webu ruská státní rozhlasová a televizní stanice Hlas Ruska. Obvinění proti českému prezidentovi se sice opírá hlavně o "krajně spornou novoroční amnestii", ale Václav Klaus je "neobyčejný prezident", který i před amnestií budil nevoli značné části české politiky, poznamenává ruská stanice.

A to i "principiálními postoji přesvědčeného euroskeptika", který ve své kritice "zřejmě nevynechal žádný integrační projekt, od eura po Schengen". Svou jedinečnost však Klaus předvedl i tím, že v srpnu 2008 během rusko-gruzínské války kritizoval "módní vlnu úsudků o hodné Gruzii a zlém Rusku" a "jeho pohled na konflikt byl výjimkou mezi předními politiky zemí EU", uvedl Hlas Ruska.

Sám euroskepticismus by však podle stanice na obvinění nestačil, a tak hlavním bodem je nanejvýš rozporuplná amnestie. "Klausovo rozhodnutí sotva lze považovat za bezvadné, a tak je reakce veřejnosti naprosto pochopitelná. Je to ale velezrada?" táže se Hlas Ruska a poznamenává, že o tak těžkém zločinu chybějí jakékoli důkazy. Prezidentovi odpůrci se "při vyhrocení situace až do krajnosti" opírají spíše o veřejné mínění, než o právní argumenty, míní stanice.

"Zdá se, že úkolem Klausových oponentů v Senátu bylo poškodit jeho pověst, aby jeho jméno bylo spojováno alespoň s podezřením z velezrady," uvádí Hlas Ruska. Emoce okolo amnestie by časem opadly - ale po obvinění z velezrady bude pro Klause jako občana složitější kritizovat tu velkou část politických elit, s níž se názorově rozchází.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jno, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

16:56 Začalo to seriózně, pak se ale Petrov a Zahradil už neudrželi. Těžké bombardování lovců „dezinformátorů“

Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Vadim Petrov vyjádřil názor, že by plukovník Michal Ko…