Obvinění za vyhrožování Hynkovi z ČT. Z doby, kdy sledoval Lipovskou

26.01.2023 18:06

Z vyhrožování redaktorovi České televize Jiřímu Hynkovi byl obviněn muž z Berounska (39), který z vymyšleného profilu na Facebooku Hynkovi například vzkazoval, že mu „zpřeráží páteř“. Činil tak v reakci na reportáže o ekonomce a někdejší člence Rady ČT Haně Lipovské.

Obvinění za vyhrožování Hynkovi z ČT. Z doby, kdy sledoval Lipovskou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka České televize

Případ se stal v době, kdy se Lipovská dostala do sporu s generálním ředitelem ČT Petrem Dvořákem, kdy mimo jiné uvedla, že jí někdo anonymně vyhrožoval, načež dostala policejní ochranu. I s policií pak dorazila na zasedání Rady ČT, kde opakovaně hovořila o střetu zájmů ředitele Dvořáka. Právě ze strany Dvořáka a „podnikatelského prostředí, kde se pohybuje“, prý výhrůžky přišly.

Redaktor Jiří Hynek celou kauzu sledoval a natočil o ní několik reportáží. Pár dní na to mu přišly zmíněné výhrůžky od anonymního profilu na Facebooku. „Ještě jednou budeš obtěžovat paní Hanu Lipovskou s mikrofonem a urazím ti rypák od palice a zpřerážím páteř, ty prase nevychovaný, že na tobě budou lékaři na JIP dělat přes­časy! Kapišto?“ stálo ve zprávě.

Hynek se proto raději obrátil na policii. „Dost mě to tehdy zarazilo a znervóznělo. Nechtěli jsme to podcenit, tak jsme se jako televize obrátili na policii. Nemyslel jsem si, že toho pachatele najde, protože ten člověk psal z profilu, který byl hned smazaný,“ uvedl Hynek podle informací serveru Novinky.cz.

Druhý den mu přišla ještě jedna zpráva, načež byl profil smazán. „Tak co, připosranče, už máš nabobkováno v kaťatech, napřed šikanuješ Policii ČR s kamerou v ruce, teď přilezeš zechcanej po čtyřech, aby tě zachraňovala, hrdino? Takové potraty lámeme přes koleno!“ útočil anonym.

„Natáčel jsem tehdy reportáže o tom, že paní Lipovská s Janou Bobošíkovou šly jednat do Poslanecké sněmovny v době, kdy se řešila volba do Rady ČT a hospodaření ČT. Následně došlo k situaci, kdy paní Lipovská přišla do ČT s policejní ochrankou, kde jsem po ní chtěl vyjádření k této věci. No a začaly mi přicházet na Messengeru výhrůžné zprávy,“ vzpomíná Hynek.

Pachatele nakonec odhalili pražští kriminalisté ze speciálního odboru extremismu a terorismu, kteří přes IP adresu zajistili muže z Berounska. Ten použil počítač svého otce, který odmítl vypovídat. Díky sledování anonymního e-mailu ale byl anonym vypátrán a na základě důkazů obviněn z vydírání. Za to mu hrozí šest měsíců až čtyři roky vězení anebo peněžitý trest.

„Ze znění zprávy je zřejmé, že motivem jednání obviněného byla činnost poškozeného jakožto veřejně známého novináře České televize, který v té době pracoval na reportážích týkajících se Rady ČT a radní Hany Lipovské… Z této zprávy tedy vyplývá snaha obviněného o ovlivnění vůle poškozeného v tom smyslu, aby upustil od tohoto svého jednání, resp. aby ho opominul,“ píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání.

„Byl jsem velmi příjemně překvapen, že se policie dokáže mravenčí prací dostat na původce těch výhrůžek a jakou si s tím dala práci,“ pochválil policii Hynek.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Ondřej Veselý byl položen dotaz

Pane Judr.Veselý,

jak vám mohou dnes věřit občané jako levici ? Nu a tak jdou na ty demonstrace s těmito jak jste napsal "Dezoláti " z levice krom slov napsaných na PL, dnes není vidět jiná snaha. Nebo si myslíte, že současná vláda se bude řídit vašimi doporučeními ? Byla jsem vašim voličem a mnoho mých známých, vá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

23:04 Mladý Stropnický vystoupil: Liberálové? Obslužná třída velkého byznysu. Mluví o Tchaj-wanu, ale ve skutečnosti...

„Dopředu naplánovaný podvod na voličích.“ Tak hodnotí Matěj Stropnický snahu miliardáře Jana Barty r…