Obyčejní lidé povstanou, říká Matteo Salvini, kterému rostou procenta. Itálii čeká následující

30.05.2018 9:26

Politická situace Itálie se mění každým dnem a její vývoj lze jen stěží předvídat. Dnes by měl prezidentem Mattarellou „instalovaný“ premiér Carlo Cottarelli představit svoji úřednickou vládu, která však jen stěží získá podporu.

Obyčejní lidé povstanou, říká Matteo Salvini, kterému rostou procenta. Itálii čeká následující
Foto: Dobber Blog
Popisek: Památník italského krále Viktora Emanuela II.
reklama

Tento týden již mohla v Itálii začít fungovat nová vláda, ale prezident rozhodl jinak, když odmítl jmenovat velkého kritika eura Paola Savonu. Potenciální premiér Conte následně rezignoval na svoji snahu sestavit vládu a Matterella oslovil někdejšího šéfa finančního oddělení Mezinárodního měnového fondu Carla Cottarelliho. Jeho šance na sestavení dočasné úřednické vlády je však minimální, protože v parlamentu pro ni bude hlasovat jen levicová Demokratická strana.

Anketa

Ohrožuje Okamurova SPD českou demokracii?

6%
94%
hlasovalo: 13655 lidí

Prezident udělal svým krokem koaliční vládě čáru přes rozpočet a podle svých kritiků tak neoprávněně zasáhl do demokratického procesu. Místo kandidáta navrhovaného zvolenými stranami sáhl po Cottarellim, který je z ideologického pohledu blízký jemu, ale nikoli již voličům Hnutí pěti hvězd a Ligy severu. Savonovi prezident vyčítal, že chce zemi vyvést z eurozóny, což ale jednaosmdesátiletý profesor i šéfové obou stran rezolutně popřeli.

V první chvíli po oznámení prezidentova rozhodnutí dokonce šéf Hnutí pěti hvězd Di Maio volal po impeachementu, který však vůdce Ligy severu Salvini nepodpořil. Každopádně se oba shodli na tom, že prezidentův krok popírá systém demokratických voleb. „Bylo obrovskou chybou odmítnout vládu, která měla svůj program i seznam ministrů. V nových volbách půjde o střet obyčejných lidí a starých politických struktur,“ řekl Salvini.

Nové volby jsou v každém případě skutečně na pořadu dne, protože úřednická vláda nemá naději na zvolení v parlamentu. A i kdyby k tomu náhodou došlo, konaly by se stejně. Jen ne ještě letos, ale zkraje příštího roku. Di Maio a Salvini neskrývají svůj hněv, ale z nových voleb by mohli vytěžit další posílení svého vlivu. Například Liga severu získala ve volbách 17 %, ale současné průzkumy jí přisuzují ještě o pět procent víc.

 

Di Maio a Salvini vyčítají prezidentovi, že podlehl tlaku Německa a nadnárodních finančních institucí, které si nepřejí vznik euroskeptické vlády. Podle dostupných informací již někteří ze starostů Ligy severu a Hnutí pěti hvězd na protest sundavají ze zdí obraz prezidenta a v sobotu se chystá pod taktovkou obou stran přímo v Římě protestní shromáždění u příležitosti výročí vzniku italské republiky, o kterém v referendu rozhodli voliči rok po skončení druhé světové války. 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Josef Provazník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

19:57 Mlátí řidiče, zapalují auta. Všechno jinak. Čech z Izraele: Co vám neukazují

Zápalné bomby a rakety. Hoří auta i synagogy, počet mrtvých roste. Jako každodenní realitu, kterou m…