Obyvatelé Bohnic se brání výstavbě obchodního domu Kaufland

20.04.2018 11:31

Stovky obyvatel Bohnic a Troje se v posledních dnech obrátily na Magistrát hlavního města Prahy s vyjádřením nesouhlasu se stavbou hypermarketu Kaufland v těsné blízkosti bytových domů v této pražské čtvrti.

Obyvatelé Bohnic se brání výstavbě obchodního domu Kaufland
Foto: proti-plotu.cz
Popisek: Obyvatelé Prahy 8 protestují proti zvažované výstavbě Kauflandu.
reklama

Hrozba pod okny

„Projekt OD Kaufland zcela ignoruje specifika dané lokality. Hypermarket by měl stát v sousedství přírodního parku Draháň-Troja a naproti připravovanému hlavnímu vchodu do Botanické zahrady. Navíc je v těsné blízkosti pěti bytových domů s více než tisíci domácnostmi, přičemž nekrytý zásobovací dvůr a střešní klimatizační jednotky by svým hlukem výrazně znepříjemňovaly život mnoha obyvatelům,“ vysvětluje hlavní námitky Petr Kalla, zástupce iniciativy Proti-plotu, která již 7 let aktivně chrání okolní městskou zeleň.

Jako další problematický aspekt vnímají obyvatelé Bohnic nárůst dopravy. Projekt počítá s 1 200 000 průjezdy vozidel za rok skrze izolační zeleň v majetku města. Nárůst osobní i nákladní dopravy v ulici K Pazderkám by podle nich znamenal i zvýšené bezpečnostní riziko pro chodce, zejména maminky s dětmi a seniory.

Odpor obyvatel i radnice a okolních institucí

Proti záměru výstavby obchodního domu Kaufland se již dříve v dotazníkovém šetření iniciativy Proti-plotu vyjádřilo 96,7 % obyvatel a svůj jasný nesouhlas vyjádřili i zástupci vedení městské části. S výstavbou nesouhlasí ani ředitel Botanické zahrady Troja a Zoologická zahrada Praha. Okolní ojedinělou lokalitu Trojské kotliny vyhledávají Pražané především pro volnočasové, relaxační a edukační aktivity - nikoliv jako místo pro nakupování.

„V krásném a zeleném sídlišti Bohnice se potýkáme s celou řadou rizikových developerských záměrů, nejnověji s chystanou výstavbou hypermarketu Kaufland,” uvedl zastupitel a předseda komise pro životní prostředí MČ Praha 8 Vít Céza. 

Konec nesmyslným developerským projektům

„Po dohodě s panem starostou Romanem Petrusem neprodleně zahájím proces přípravy jiného územně plánovacího podkladu, který má šanci začít chránit oblast bohnického sídliště výrazně dříve než samotný Metropolitní plán. Tím by měla být územní studie s regulačními prvky,“ uvedl Céza a doplnil: „Vedle toho mohu slíbit maximální boj proti uvažované výstavbě Kauflandu v Bohnicích.”

Obyvatelé Bohnic a sdružení Proti-plotu nebrání svůj životní prostor poprvé. Loni například zabránili vykácení vzrostlého dubového lesa a stavbě rozhledny s klubem, restaurací a parkovištěm skrývající se pod názvem Ekocentrum.

„Chápeme, že město se musí rozvíjet, ale musí to být v souladu s daným územím a s respektem k obyvatelům a jejich životnímu prostoru,“ dodává za iniciativu Proti-plotu Kalla.

Jak mohu pomoci?

Každý může pomoci nejméně dvěma způsoby. Prvním je podepsání petice proti výstavbě hypermarketu Kaufland Troja naproti Botanické zahradě. Pokud jste z okolí, petiční místa naleznete v obchodě Happy ZOO v OC Krakov, v BIO Centrum vedle pošty Lodžská, v městských knihovnách v KD Krakov, Kobylisy, Ládví a květinářství U Dvou květinek v OC Visla (konečná autobusu 200). Na místě si můžete vzít i prázdný arch a nechat podepsat své kolegy, kamarády, zákazníky - nemusí mít trvalé bydliště na Praze 8 s ohledem na návštěvníky Botanické zahrady z celé ČR. Pokud jste odjinud, stáhněte si arch z www stránek, vytiskněte, podepište a zašlete prosím poštou na jednu z adres uvedených na petičním archu.

Další možností je od 1. 5. 2018 přispět iniciativě Proti-plotu v kampani na serveru Hithit.com. Vše, co členové iniciativy dělají, dělají ve svém volném čase a bez nároku na odměnu. Vznikají ale náklady, které zatím hradí ze svého – např. výpisy z katastru, tisk letáků, konzultace. I drobný finanční příspěvek pomůže tyto a podobné náklady hradit a umožní zapojit více odborníků. Jako poděkování za podporu obdržíte mále originální dárky. Podrobnější informace naleznete na stránce www.proti-plotu.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šmitec, tohle není Česko. Sáňkovali a bobovali, Němci zakročili. Hamáček by koukal

14:27 Šmitec, tohle není Česko. Sáňkovali a bobovali, Němci zakročili. Hamáček by koukal

REPORTÁŽ To od druhé světové války Německo nepamatuje. V Bavorsku je kvůli lockdownu a opatření prot…