Ocenění ÚSTR za hájení svobody, demokracie a lidských práv získal Putinův kritik Kara-Murza

21.11.2019 21:58 | Zprávy
autor: nab

Ocenění za hájení svobody, demokracie a lidských práv, která každoročně uděluje Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), letos získalo pět osobností. Patřili mezi ně ruský novinář Vladimir Kara-Murza, romský aktivista Čeněk Růžička nebo účastník odboje proti nacismu i komunismu František Wiendl.

Ocenění ÚSTR za hájení svobody, demokracie a lidských práv získal Putinův kritik Kara-Murza
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

„Naším úkolem je odhalování lží, projevů korupce a zneužívání moci, které se staly poznávacím znamením režimu Vladimira Putina. Nejsme ochotni nést spoluvinu na zločinech režimu, který prý reprezentuje naši zemi,“ uvedl Kara-Murza. V projevu připomenul také disidentku Natalju Gorbaněvskou, která spolu s dalšími sedmi statečnými protestovala v roce 1968 proti sovětské okupaci tehdejšího Československa.

Kara-Murza získal cenu za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv. Byl poradcem někdejšího vicepremiéra a zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, sám dvakrát čelil travičskému pokusu.

Předseda klatovské pobočky Konfederace politických vězňů Wiendl působil se svým otcem v protinacistické odbojové skupině Lidice. Po roce 1948 se zapojil do převádění uprchlíků do Bavorska, za což byl odsouzen k 18 letům vězení za velezradu. Cenu za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury získala také protikomunistická aktivistka Miloslava Števichová, jedna z prvních signatářek Charty 77. Šířila její texty, podporovala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, v roce 1982 byla donucena k emigraci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

11:00 Profesor Gerloch vynesl kartu, která jde proti Pavlovi

Kdo jinému jámu kopá, do Ankary neletí,“ konstatovala ke sporu prezidenta a vlády komentátorka Karol…