Ocenění ÚSTR za hájení svobody, demokracie a lidských práv získal Putinův kritik Kara-Murza

21.11.2019 21:58 | Zprávy

Ocenění za hájení svobody, demokracie a lidských práv, která každoročně uděluje Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), letos získalo pět osobností. Patřili mezi ně ruský novinář Vladimir Kara-Murza, romský aktivista Čeněk Růžička nebo účastník odboje proti nacismu i komunismu František Wiendl.

Ocenění ÚSTR za hájení svobody, demokracie a lidských práv získal Putinův kritik Kara-Murza
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

„Naším úkolem je odhalování lží, projevů korupce a zneužívání moci, které se staly poznávacím znamením režimu Vladimira Putina. Nejsme ochotni nést spoluvinu na zločinech režimu, který prý reprezentuje naši zemi,“ uvedl Kara-Murza. V projevu připomenul také disidentku Natalju Gorbaněvskou, která spolu s dalšími sedmi statečnými protestovala v roce 1968 proti sovětské okupaci tehdejšího Československa.

Kara-Murza získal cenu za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv. Byl poradcem někdejšího vicepremiéra a zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, sám dvakrát čelil travičskému pokusu.

Předseda klatovské pobočky Konfederace politických vězňů Wiendl působil se svým otcem v protinacistické odbojové skupině Lidice. Po roce 1948 se zapojil do převádění uprchlíků do Bavorska, za což byl odsouzen k 18 letům vězení za velezradu. Cenu za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury získala také protikomunistická aktivistka Miloslava Števichová, jedna z prvních signatářek Charty 77. Šířila její texty, podporovala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných, v roce 1982 byla donucena k emigraci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Preferenční hlasy

Dobrý den, jak si vysvětlujete, že víc hlasů dostal třeba pan Rajchl nebo i váš bratr? A vůbec, že jste ve volbách celkově jako strana oslabili? Kde je podle vás chyba? Uvažujete třeba o tom, že byste skončil jako předseda?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cosi jí podstrčili, rychle to šlo ven.“ Nová vlna kolem Turka i redaktorky

20:30 „Cosi jí podstrčili, rychle to šlo ven.“ Nová vlna kolem Turka i redaktorky

Kauza kolem Filipa Turka dál sílí. Po článcích Deníku N zveřejnila iniciativa Štít demokracie vlastn…