Oceněný Tomáš Halík: Svět se na nás už dívá jinak, než když nám záviděl celosvětově uznávaného, a doma uráženého Václava Havla

23.06.2016 9:11

Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš, Václav Havel a nyní nově Tomáš Halík. To jsou čtyři muži, kteří byli poctěni čestným doktorátem prestižní univerzity v Oxfordu. O úspěchu českého teologa informují dnešní Lidové noviny.

Oceněný Tomáš Halík: Svět se na nás už dívá jinak, než když nám záviděl celosvětově uznávaného, a doma uráženého Václava Havla
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Kromě Halíka získali letos cenu také nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman, japonská architektka Kazujo Sedžimaová či španělský režisér Pedro Almodóvar. Halík v černočerveném taláru si ocenění odnesl jako první. Z rukou rektora převzal diplom čestného doktora bohosloví – Doctor of Divinity, honoris causa. Slavnostnímu ceremoniálu přihlíželi i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a kardinál Miroslav Vlk. 

„Čestný doktorát nejslavnější univerzity světa je patrně nejvyšší akademické ocenění, které člověk může dostat,“ uvedl k ocenění Halík. Ocenění si dle svých slov velmi váží, a to zejména v době, kdy se svět na nás bohužel dívá jinak. „Než když nám záviděl celosvětově uznávaného, a doma uráženého, Václava Havla,“ uvedl.

Teolog také uvedl, jaké přání v současné době má. „Chtěl bych, aby si lidé naší země vážili i pro výkony na intelektuálním poli. A jsem rád, že se mi takových uznání dostává až ve věku, kdy už to člověku nestoupne do hlavy a kdy už humorem a sebeironií umí zaplašit pokušení pýchy,“ řekl. Pro Halíka to není první ocenění, získal již například Cenu Romana Guardiniho, Cenu kardinála Königa či Templetonovu cenu. 

Jak Lidové noviny poznamenávají, návrh na udělení oxfordského čestného doktorátu podala tamní kolej Harris Manchester, se kterou je Halík spjat už několik let. Jejím sponzorem a čestným členem je totiž český miliardář Luděk Sekyra. Ten je rád, že oceněním, které Halík získal, byla připomenuta skutečnost, že i když žijeme ve středoevropském prostředí plném politického cynismu, xenofobního populismu a přízemního nacionalistu, máme skutečnou osobnost světového formátu. 

Při předávání ocenění samozřejmě nebyl opomenut ani brexit. Halík již před časem vyzval otevřeným dopisem Brity, aby hlasovali pro setrvání v Unii. „Občané Británie, prosím, zvolte statečné ne vůči pokušení k zradě Evropy, naší společné vlasti,“ uvedl. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …