Očkovat děti? Proboha, nejdříve dořešte ty skutečně ohrožené skupiny. Dva profesoři se jednoznačně shodli

13.06.2021 10:46

Názory na otázku, zda očkovat, či neočkovat děti proti koronaviru, se v české společnosti liší. K tématu v Českém rozhlase promluvili ředitel Ústavu organické chemie a biochemie při Akademii věd Zdeněk Hostomský a molekulární genetik z Ústavu molekulární genetiky při téže akademii Jan Pačes. Oba odborníci považují úvahy o očkování dětí za předčasné. Všechny síly by se měly prý upřít na rizikové skupiny, které ztrácejí o očkování zájem.

Očkovat děti? Proboha, nejdříve dořešte ty skutečně ohrožené skupiny. Dva profesoři se jednoznačně shodli
Foto: Věda/Výzkum AV
Popisek: Biochemik Zdeněk Hostomský

Hostomský nepovažuje z epidemiologického hlediska za správné začít očkovat děti jen proto, že se jiní očkovat nechtějí. „Veškerou vládní iniciativu a přesvědčovací schopnost bych zaměřil na ty, kteří jsou rizikoví, a o vakcínu nemají zájem,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Původní zdroj ZDE

Pokud by se podařilo děti a dospívající nad 12 let naočkovat do podzimu, vyhnula by se podle Pačesa celá společnost dalšímu případnému uzavření škol. Varuje ale také před přizpůsobením viru na jinou skupinu. „Když se naočkuje celá populace mimo dětí, tak se virus může šířit jen v těch dětech. A pochopitelně – tak jak to v přírodě chodí, bude se optimalizovat. Už dnes vidíme, že smrtnost se u mladší věkové kategorie zvýšila,“ uvedl.

Oba se shodují na tom, že prodělání nemoci a zdravotní komplikace s tím spojené jsou horší než podstoupení očkování. Kdo v následujících dvou letech nebude naočkován, nákaze se prý zřejmě s velkou pravděpodobností nevyhne. Právě proto je vhodné, aby rodiče měli možnost své děti nechat naočkovat.

Pačes ale dodává, že tlačit by se na ně v tomto směru nemělo. Některé státy už proti covidu-19 očkují mladistvé starší 12 let a uvažují i o možnosti očkování mladších.


 


 


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

20:20 Exšéf ČSSD Paroubek má co říct k hromadnému odchodu z kandidátky na jihu Moravy. Je to silné

Bývalý premiér Jiří Paroubek schvaluje zásah vedení ČSSD do kandidátky v Jihomoravském kraji, kam by…