Od Babiše zní: Stropnický chtěl přivést jméno, které vyvolalo zděšení. Chodili za Martinem a...

06.02.2014 7:01

Sobotkova vláda se usadila v křeslech a chystá se na změny ve státní správě. Mimo jiné prý zaměřuje svou pozornost na bezpečnostní orgány. MF Dnes spekuluje, kdo z šéfů útvarů má silnou pozici a kdo je naopak zralý na výměnu. V této souvislosti padlo i jedno velmi zajímavé jméno.

Od Babiše zní: Stropnický chtěl přivést jméno, které vyvolalo zděšení. Chodili za Martinem a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický s ministrem dopravy Antonínem Prachařem

Anketa

Je rok od zvolení Miloše Zemana. Dělá prezident svou práci dobře?

77%
23%
hlasovalo: 18939 lidí

Již ve středu ohlásil ministr vnitra Milan Chovanec, že vypíše výběrové řízení na nového policejního prezidenta. V tomto případě se však jedná o nezbytnost, neboť Martin Červíček i Petr Lessy, kteří se v posledních týdnech o policejní prezidium přetahovali, nakonec odmítli ve vedení nadále setrvávat.

Kromě toho je prý velmi vratká pozice Ivana Bílka, ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ten měl pod palcem vyšetřování trestných činů policistů a kolují informace, že v případě řady z nich mělo vyšetřování podobu cílené likvidace.

K výměnám má dojít i v tajných službách. Šéf Bezpečnostní informační služby Jiří Lang prý nejspíš zatím může být v klidu, v dohledné budoucnosti vláda jeho odvolání nechystá. Velmi slabou pozici však má šéf Vojenského zpravodajství Rostislav Pilc. Vojenská rozvědka je prý víceméně v rozkladu poté, co policie v „kauze Nagyová" zatkla jejího šéfa Milana Kovandu a jeho předchůdce a dlouholetého šéfa Ondreje Páleníka, a společně s nimi i elitního detektiva. Náměstek Pilc od té doby řídí zpravodajství pouze jako „pověřený ředitel“ a sám si prý je vědom dočasnosti své mise.

Fotogalerie: - Nagyová u soudu

Jana Nagyová vypovídala u soudu s Karlem Randákem
Zmocněnec oviněné Eduard Bruna
K soudu se také přišel podívat protikorupčník Kare...
Novinářů dorazilo mnoho, justiční stráž je musela ...
Jana Nagyová přiváděná eskortou justiční stráže
K výpovědi se měl dostavit i Petr Nečas.Ten se ale...

Ohledně jeho nástupce se podle MF Dnes rozehrála velmi zajímavá hra, která vyvolala zděšení v mnoha politických stranách. Ministr obrany Martin Stropnický si totiž začal nahlas pohrávat s myšlenkou, že by Vojenské zpravodajství mohl řídit známý bezpečnostní expert Karel Randák.

Respektovaný rozvědčík, který v životě prošel mnoha nebezpečnými operacemi, politiky děsí svou nekonformností. V ČSSD mu navíc nemohou zapomenout, že jako jedna z nejvýraznějších postav Janečkova Nadačního fondu proti korupci zle zatápěl řadě jejích politiků.

„Za Martinem chodili kolegové a ptali se ho, jestli se nezbláznil, že Randák je neřízená střela,“ popsal jeden z poslanců ANO. „Martin je herec a má rád výrazné osobnosti. Randáka si oblíbil,“ vysvětlil tentýž zdroj důvody, proč ministr obrany přišel zrovna s tímto jménem.

S nápadem tvrdě narazil, a tak nakonec ustoupil sám Randák a oznámil, že do státních služeb se vrátit vůbec nechce. „Hypoteticky by to přicházelo v úvahu pouze tehdy, kdybych měl garantovanou nezávislost,“ uvedl.

Nakonec tedy Stropnický místo Randáka „vytáhl“ Jana Berouna, který byl kdysi v civilní rozvědce Randákovým kolegou. S bývalým náměstkem zpravodajství se trefil - námitky proti němu nemají sociální demokraté ani lidovci.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

21:04 Kocáb šokoval: Kdyby v roce 1989 lidé o demokracii hlasovali, asi by neprošla

Zpěvák a politik Michael Kocáb, o němž bylo v posledních dnech často slyšet především v souvislosti …