Odborářský předák Dušek: Klaus nás přehlížel jak družstevní lány, ale sliby plnil

04.03.2013 20:04

JINÝMA OČIMA Odboráře prý Václav Klaus přehlížel jako družstevní lány, ale když ho dostali pod tlak, jednal korektně a držel slovo. Amnestií hlavně ukázal, že na své žraloky z bezuzdné privatizace nezapomněl a postará se o ně. Tak hladce a obrace hodnotí dosluhujícího prezidenta Klause jeden z nejhlasitějších odborových předáků Jaromír Dušek.

Odborářský předák Dušek: Klaus nás přehlížel jak družstevní lány, ale sliby plnil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odborář Jaromír Dušek
reklama

„Co se s ním upeklo, to platilo a dalo se na to spolehnout,“ říká pochvalně o dosluhujícím prezidentu Václavu Klausovi předseda Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek. Přestože má teď zlomené zápěstí, může držet telefon v levé ruce, takže mohl ParlamentnímListům.cz sdělit své dobrozdání. Tak tady je.

Klaus není slibotechna

„Přestože jsme se téměř vždy názorově lišili, nemohu mu upřít jednu dobrou vlastnost. Ostatně má ji i nastupující prezident Miloš Zeman. Oba, jako jediní, dokážou držet slovo jako politici a jako chlapi. Když Klaus, jako premiér, na něco podal ruku, tak to bylo víc než podepsaná smlouva. Toho si vážím, současní politici takhle zásadoví nejsou. Ti naslibují hory i s horákama, potřesou rukou, podepíšou smlouvy, ale skutek utekl. Nepopiratelnou schopností Klause je držet slovo. Se Zemanem jsou ve svých názorech konzistentní a neříkají každý den něco jiného, čímž jsou výjimkami,“ chválí Klause předák Dušek.

Přitom Václavu Klausovi většina kritiků vyčítá populismus, tedy jakousi názorovou plastičnost. „Je potřeba z toho všeho vypíchnout hlavně nosné věci. Názorově je vzhledem k Evropské unii stále stejný. Je k ní pořád skeptický. To samé s globálním oteplováním. Když se podíváte na rozdávání a plýtvání s penězi, tak u toho je také konzistentní. Nerad je rozhazuje, byť nezná pojem špinavé peníze. V podstatě se trochu ztotožnil s tvrzením římského císaře, jenž sebral peníz z veřejných toalet v Římě a také prohlašoval, že mu nesmrdí,“ doplňuje.

O žralocích privatizace

„Mám pocit, že v zásadních otázkách Klaus vždy zůstal stejný a nikdy nejednal s nikým, ke komu by nechoval respekt, koho by se neobával, či koho by nepotřeboval. Nás odboráře vždy přehlížel jak družstevní lány, a dřív jsem používal i sprostější výraz, dokud jsme ho nedostali pod tlak. Vždy říkal, že slyšel, že pár stovek lidí někde halasilo, což není dvakrát důležité. Ne, k odborářům se choval s despektem, k občanům ostatně také, což mu mám za zlé, ale když se dostal pod tlak, ucítil vliv a sílu, jednal korektně a držel slovo,“ pokračuje odborář.

S amnestií dosluhující prezident Václav Klaus prý národu moc nepomohl. „Kdyby v našem právním pořádku, jako je to v jiných státech, existovala nějaká inteligentní možnost, jak pohnat prezidenta k zodpovědnosti, pak bych si přál, aby toho bylo využito. Nemuselo by to ale být tak bombastické a podivně pokroucené, jako je to nyní. Žaloba má příšerný název, přitom obsah je jiný. Na druhé straně, když se podívám na amnestii jako celek, tak na ty své žraloky, které nechal bez pravidel lovit v rybníku privatizace, Klaus nezapomněl a postaral se o ně,“ dodává předseda Svazu odborářů služeb a dopravy Jaromír Dušek ohledně Klause. 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Rychetský

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…