Odborné přiznání pravdy: Voliči nepřemýšlejí, politici to vědí a házejí jim vějičky. Vzdělaných lidí je u nás menšina

02.06.2014 10:47 | Zprávy

Ostudně nízká volební účast v evropských volbách, která byla v Česku spolu se Slovenskem nejnižší v celé Evropské unii, oživila debaty o zavedení povinné volební účasti. Mají ji třeba v Lucembursku, Belgii, na Kypru, v Austrálii či Urugayi. Zcela neznámá není ani v našich končinách. Za první Československé republiky hrozilo tomu, kdo se nedostavil bez řádné omluvy k volbám do Poslanecké sněmovny, až měsíc vězení či pokuta do pěti tisíc korun.

Odborné přiznání pravdy: Voliči nepřemýšlejí, politici to vědí a házejí jim vějičky. Vzdělaných lidí je u nás menšina
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volby, ilustrační foto

„Přijde mi, že zavedení povinné volební účasti je pokusem jednoduše vyřešit složité otázky. Což většinou v historii lidstva dopadlo špatně,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Jan Herzmann, zkušený analytik, který se dlouhodobě zabývá předvolebními výzkumy. Naopak sociolog Jan Hartl, ředitel STEMu, je příznivcem zavedení povinné volební účasti. „Strany by se konečně začaly zabývat věcnými otázkami a ne jenom ve volebních kampaních připravit emoce na poslední chvíli a šermovat konkrétními osobnostmi bez nějakého tematického zakotvení,“ uvedl.

Není to špatná myšlenka

„Myslím si, že povinná volební účast není špatný nápad. Nedá se však zavést ze čtvrtka na pátek. Stejně jako se nedá zřídit narychlo většinový volební systém,“ vysvětlil Jan Hartl, ředitel společnosti STEM – Střediska empirických výzkumů. Dle jeho názoru by nejdříve musela proběhnout veřejná debata, která by osvětlila výhody a nevýhody tohoto kroku. „Celé této komunikační kampaně by pak bylo možné využít k tomu, abychom se vrátili k některým základním demokratickým principům,“ doplnil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

14:55 „Tohle jsem nezažil. Čekal jsem, kdy mi nasadí pouta.“ Překvapení od Okamury

Čtyři strany, čtrnáct krajských jedniček, šest témat. Číselnou symboliku na tiskové konferenci SPD k…