Šmíd mimo jiné upozornil, že redakce zmíněného periodika byla před několika lety vypálena, ale ani poté se redaktoři Charlie Hebdo neuchýlili k autocenzuře. Zavadil zmínil, že francouzská krajní pravice se bude chtít tohoto případu chopit. I když šéfka Národní fronty Marie Le Penová se zatím drží v pozadí, prohlásila, že bude třeba situaci řešit politicky. Podle Zavadila pro Le Penovou dnešní atentát znamená potvrzení toho, co tvrdí dlouhé roky. Totiž že muslimští přistěhovalci, jejich chování a mentalita jsou nekompatibilní s francouzským způsobem života.
Většina Francouzů chce, aby média psala bez zábran
V další části pořadu se věnovali hledání odpovědi na otázku „Uchrání Evropa svobodu slova?“ Jan Eichler, analytik z Ústavu mezinárodních vztahů, a Fabrice Martin Plichta, dopisovatel francouzského listu Le Monde. Podle druhého jmenovaného ve Francii svoboda slova zůstane. „Většina Francouzů je pro to, aby média psala bez bariér,“ uvedl.
Eichler podotkl, že zmíněný časopis si nebral na mušku jen radikální islám, ale i katolickou víru, politiky. „Záběr měli velice široký, ale narazili u fanatických muslimů,“ podotkl. Myslí si, že nyní přichází doba, kdy se musí Evropa radikálnímu islamismu bránit. Připustil, že někteří karikaturisté by měli být trochu opatrnější. Zároveň by se ale Evropa měla bránit „islamizaci zdola“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam