Odborník k příčinám útoku v Paříži: Symbióza špatných podmínek přistěhovalců a islámu dává vzniknout nové ideologii vzpoury

07.01.2015 23:20

Středeční Události, komentáře se převážně zabývaly různými aspekty teroristického útoku na satirický francouzský časopis Charlie Hebdo, jehož redakce byla dvěma útočníky prakticky vystřílena. V úvodu pořadu o aktuální situaci informovali zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd a zpravodaj ČT Petr Zavadil.

Odborník k příčinám útoku v Paříži: Symbióza špatných podmínek přistěhovalců a islámu dává vzniknout nové ideologii vzpoury
Foto: repro CNN, tan
Popisek: Nejméně 12 mrtvých zůstalo po útoku na satirický magazín Charlie Hebdo v Paříži
reklama

Šmíd mimo jiné upozornil, že redakce zmíněného periodika byla před několika lety vypálena, ale ani poté se redaktoři Charlie Hebdo neuchýlili k autocenzuře. Zavadil zmínil, že francouzská krajní pravice se bude chtít tohoto případu chopit. I když šéfka Národní fronty Marie Le Penová se zatím drží v pozadí, prohlásila, že bude třeba situaci řešit politicky. Podle Zavadila pro Le Penovou dnešní atentát znamená potvrzení toho, co tvrdí dlouhé roky. Totiž že muslimští přistěhovalci, jejich chování a mentalita jsou nekompatibilní s francouzským způsobem života.

Většina Francouzů chce, aby média psala bez zábran

V další části pořadu se věnovali hledání odpovědi na otázku „Uchrání Evropa svobodu slova?“ Jan Eichler, analytik z Ústavu mezinárodních vztahů, a Fabrice Martin Plichta, dopisovatel francouzského listu Le Monde. Podle druhého jmenovaného ve Francii svoboda slova zůstane. „Většina Francouzů je pro to, aby média psala bez bariér,“ uvedl.

Eichler podotkl, že zmíněný časopis si nebral na mušku jen radikální islám, ale i katolickou víru, politiky. „Záběr měli velice široký, ale narazili u fanatických muslimů,“ podotkl. Myslí si, že nyní přichází doba, kdy se musí Evropa radikálnímu islamismu bránit. Připustil, že někteří karikaturisté by měli být trochu opatrnější. Zároveň by se ale Evropa měla bránit „islamizaci zdola“.

První muslimští přistěhovalci byli za práci ve Francii vděční

Poukázal na to, že narůstá podíl islámské populace, která přestává respektovat zákony vlastní země. Podle něj jde o syny či vnuky těch, které bývalý francouzský prezident De Gaulle pozval do Francie, aby zachránili výrobu aut. Tito lidé pracovali v těžkých profesích, i jako metaři. „A byli za to vděčni,“ upozornil Eichler s tím, že potomci těchto přistěhovalců už vděční nejsou, často žijí na okraji společnosti. A získat ostruhy jezdí například do Sýrie.

Plichta považuje za problém, že není dost práce pro všechny mladé. Eichler k tomu dodal, že předměstí severně od Paříže byla v minulosti ovládána komunistickými starosty. Nyní je ale ovládají přistěhovalci, kteří často nemají dostatečné životní podmínky. Mnohdy žijí v bytech, kde na jednu postel připadají tři lidé. Symbióza špatných životních podmínek a islámu tak dává vzniknout nové ideologii vzpoury.

Plichta si nicméně myslí, že nenastane konec multikulturní Evropy, protože ta se už bez přistěhovalců nedokáže obejít. „Bez přistěhovalců nebude mít Evropa na důchody,“ podotkl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

11:10 KGB řádila v Srbsku. Za bílého dne si vyhlédla dceru politika… svědci hovoří, co jí udělali

Stejně jako v českém, tak i v tomto případě se kauza s ruskými agenty odehrála v minulosti, a až dne…