To, že by za útokem mohlo stát Rusko, naznačil Zaorálek na včerejší tiskové konferenci, kdy uvedl, že charakter připomínal útok, jenž byl veden proti Demokratické straně v USA. „Pokud má důkazy, měl by důrazně protestovat, a sice velice důrazně. Ovšem vím, že je to těžké dokázat,“ zareagoval na tuto zprávu Schwarzenberg. Podle něj jsou nyní takovéto útoky velká móda. „Asi se musíme smířit s tím, že s tím budeme bojovat,“ uvedl.
Podle odborníka na elektronickou bezpečnost Michala Altaira Valáška nebude útočník téměř jistě nikdy odhalen. „To se u kybernetických útoků povede málokdy a už vůbec ne s jistotou,“ podotkl s tím, že výmluva na cizí státy je velice populární a může, a nemusí být pravdivá.
Původní text ZDE
Zároveň odmítl výmluvu na složité metody hackerů a celý problém vnímá pravděpodobně v lidském sektoru. Jak však dodal, spojení sofistikovaný kybernetický útok zní lépe než to, že by úředníci měli slabá hesla a ještě ke všemu klikali na každou pitomost, co jim přijde e-mailem.
Zkritizoval všaké také IT techniky ministerstva. „Pokud ministerstvu trvalo několik měsíců, než na to přišlo, má neschopné ajťáky a nefunkční bezpečnostní mechanismy a je otázka, o jakých průšvizích zatím ještě nevědí,“ dodal bez skrupulí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef